Iako svatko ima pravo izraziti drugačije mišljenje, smatra Petir, komentirajući tako prosvjedni skup u Zagrebu u organizaciji Pokreta za sekularnu Hrvatsku, Udruge "Protagora" i Udruge LiberOs i njihovu poruku da je raskid ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske potreban jer krši ustavno načelo odvojenosti Crkve i države.
Pročitajte i ovo
Obustava prometa
Važna obavijest: Tramvaji u subotu voze izmijenjenim trasama
"Nema dobru namjeru"
Piletić opleo po organizatoru prosvjeda umirovljenika: "Ovo je bitka samo za političku vidljivost jedne osobe"
"Svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje", rekla je Petir, ali i dodala kako ne vjeruje da će taj prosvjed polučiti bilo kakve rezultate jer se, kaže, treba podsjetiti da u europskoj civilizaciji i kulturi baštinimo kršćanske korijene te da se 90 posto građana Hrvatske izjasnilo katolicima.
Valjda se računa i mišljenje većine. Niti jedna država koji 'drži do sebe' ne dovodi u pitanje ugovore koje ima potpisane sa Svetom Stolicom, iako svatko ima pravo izraziti i drugačije mišljenje. Smatram da su ugovori s Vatikanom na dobroj osnovi, da ih ne treba dirati ili mijenjati, ocijenila je Petir te upitala sjećamo li se tko je prvi priznao samostalnu i neovisnu Republiku Hrvatsku?
Podsjetimo, na Markovu Trgu u Zagrebu održan je prosvjed u kojem se tražio raskid s Vatikanskim ugovorima, čime bi se, kažu prosvjednici, prekinuo nastavak netransparentnog financiranja crkvenih institucija.
''Ne želimo nastavak netransparentnog financiranja crkvenih institucija sredstvima iz državnog proračuna i novcem svih građana;
ne želimo obrazovanje u službi religijske indoktrinacije; ne želimo diskriminaciju građana utemeljenu na njihovim svjetonazorima!'', napominju organizatori prosvjeda Pokreta za sekularnu Hrvatsku, udruge Protagora i LiberOsa.
''Neophodno je poslati jasnu i glasnu poruku vlasti da građani Hrvatske žele biti punopravni građani, a ne potlačena masa o kojoj političari i hijerarhija Katoličke Crkve odlučuju daleko od očiju javnosti, donoseći odluke koje su protivne našim interesima. Pri tome želimo jasno reći – pitanje vjere/uvjerenja je osobna stvar i izbor svakog pojedinog građanina/građanke Republike Hrvatske, i mi to pravo bezrezervno podržavamo'', rekli su na prosvjedu. (Hina)