‘Morali bi reći što učiniti ako referendum ne bude uspješan’, rekao je Pahor za slovenski radio, reagirajući na izjave što su ih u ime ‘Slovenskog paneuropskog pokreta’ (SPG) iznijeli filozof Tine Hribar, pisac Boris Pahor i nekadašnji predsjednik slovenskog parlamenta France Bučar. Njih trojica poručila su da Slovenci na referendumu 6. lipnja trebaju reći ‘odlučno ne’ arbitraži, tvrdeći da on znači popuštanje Hrvatskoj i ne jamči neposredan kontakt Slovenije s otvorenim morem.
Pročitajte i ovo
Dogovor s Pahorom
Kosor: Nisam dogovorila izlaz Slovenije na otvoreno more
Najbolje rješenje
Pahor u parlamentu branio arbitražni sporazum
>> Pahor: Referendum je prilika za prijateljstvo
Najdalje je u tome otišao filozof Tine Hribar, rekavši da je sporazum s Hrvatskom ‘završni čin kolaboracije’ i da bi se Hrvatska trebala povući s ‘okupiranih teritorija’ jer u suprotnom neće moći ući u Europsku uniju. S njime su se složili Bučar koji je predsjednik SPG-a i Boris Pahor koji smatra da bi povijesno nepravedno bilo ako Slovenija izgubi Savudrijsku valu. Predsjednik vlade Pahor rekao je međutim da arbitražnom sporazumu ne vidi alternativu i da je on za Sloveniju povoljno rješenje.
‘Gore kolaboracije od zadržavanja sadašnjeg stanja (u graničnom sporu) ne može biti. Arbitražom možemo opet dobiti ono što je naše’, rekao je Pahor za slovenski radio. Reagirajući na tvrdnje Bučara, Hribara i svog prezimenjaka, pisca Borisa Pahora, inače talijanskog državljanina, kako bi Sloveniji u graničnom sporu s Hrvatskom trebalo kompenzirati to što je izgubila u razgraničenju Italije i bivše Jugoslavije, Pahor je ironično rekao da i on ima očekivanja u svezi sa svim nepravdama koje su se Slovencima nanosile u zadnjih dvjesto godina. ‘No u te bismo razloge onda morali uvjeriti i Hrvate’, dodao je. (Hina)