Ne bi li pomogao policiji, njegov sadašnji poslodavac osobno je ponudio čak 100 tisuća kuna. Raspisivanje novčane nagrade ono je za čim i policija poseže. I ne samo u najvećim potragama - poput one za generalom Antom Gotovinom kada su nudili čak 350 tisuća kuna. No, novac informatore, čini se, ne motivira, jer nikad nikome u Hrvatskoj nagrada nije isplaćena.
Pročitajte i ovo
vraćen mu i automobil
Pijan i bez vozačke dozvole sletio u kanal, policija tražila zatvor, a sud ga pustio na slobodu
Policija istražuje
Eksplozija usred noći u Zagrebu: Poznato što je bila meta
No, na policijski "miris novca" ne bi svi reagirali jednako. Kad ne ide drugačije, novac je posljednje za čim policija poseže ne bi li razriješila slučaj.
"Radi se o nagradama u rasponu od 50 do 100 tisuća kuna", kazala je Helena Biočić iz ravnateljstva policije. Ovisno o težini kaznenog djela. Najveću i najpoznatiju još 2003. nudili su za umirovljenog generala Antu Gotovinu. Čak 350 tisuća kuna - dok je bio u bijegu.
''Baš kao i tada, ni godinama poslije, novčani iznosi policiji nisu pomogli u potrazi za konkretnim tragovima i u drugim predmetima. Nikad nitko u Hrvatskoj nije odnio nagradu koju su raspisali'', kaže Biočić.
Dodaje da policija svaki podatak koji od građana dobije, provjeri i utvrdi ima li osnove za daljnje postupanje. 20 tisuća kuna još su spremni isplatiti samo da dođu do crtača poljudske svastike. No, krivci za svastiku još nisu pronađeni. Baš kao i ubojice Vinka Žuljevića Klice i Milana Levara.
"Oni pravi informatori koji imaju prave podatke se ne javljaju. To su u pravilu osobe bliske
počiniteljima nekog djela. Svaki čovjek je potkupljiv, samo u pitanju je visina", rekao je odvjetnik Branko Šerić.
Policija je riješila misteriozni slučaj u kojem su stradale sestre Višnja i Gordana Filipović – ali informacije za koje je prije toga nudila 50 tisuća kuna - nije i naplatila.
Odgovori su se na isti način tražili i u slučaju napada na novinara Dušana Miljuša, ali i nakon ubojstva Ive Pukanića. S dojavama - nisu imali uspjeha.
"Čim prođe prvu provjeru neka informacija, ne mora se čekati pravomoćna presuda, treba isplatiti novac, onda će se ljudi više javljati", kaže Šerić. Jer novac koji se nudi, informatorima je, očito, pretanak mamac. Osim ako nije u pitanju nepovjerenje. Ili možda počinitelji svoje dokaze itekako dobro prikrivaju.