Potraga za životom na Marsu počinje na Zemlji. A na Zemlji su do ovog trenutka pronašli 100 000 mogućih Marsovaca. Među njima i 33-godišnjeg Hrvata, geofizičara Ivana Lehockog iz Osijeka.
Pročitajte i ovo
Promenada
Pogledajte kako izgleda najduža šetnica u ovom dijelu Europe, danas je otvorena u Osijeku
Svetica
Mnogima je simbol ljubavi prema bližnjemu, a Osijek joj je odao posebnu počast: "U svijetu koji je često u potrazi za mirom..."
'Zašto želim otići na Mars? Da bih ostvario san ljudske rase da istraži Crveni planet. Pa evo me dragi Zemljani, živim svoj san na Zemlji, a sanjam svoj život na Marsu', kaže Ivan Lehocki, geofizičar iz Osijeka.
Prijavio se za život na Marsu jer mu je to san iz djetinjstva. Do kraja kolovoza očekuje se pola milijuna sanjara.
>>Ovi dečki iz Hrvatske žele kartu za Mars u jednom pravcu!
U travnju je nizozemska neprofitna organizacija pozvala sve starije od 18, visine između 157 i 190 centimetara koji govore jedan od 11 najčešćih svjetskih jezika, da razmisle bi li se preselili na Mars. Lansirali bi dvije žene i dva muškarca, 2022. godine.
Bit će rizika kad pošalju ljude na Mars. Nema kisika, nema vode, nema hrane, ima radijacije, temperatura je minus 63 stupnja, a marsovska prašina lako moguće, smrtonosna. 'Budite sigurni da ću se truditi najviše što mogu da Mars učinim novim domom za sebe i za cijelu ljudsku vrstu', kaže Ivan Lehocki.
Nakon prvog lansiranja, nastavili bi slati po četvero sretnika svake dvije godine. 2015. bi trebala početi sedmogodišnja obuka za astronaute. U opasnom okruženju svaki imalo budući roditelj bi se morao upitati je li ovo baš pravo vrijeme i mjesto za djecu.
Povratka na Zemlju nema jer će astronauti izgubiti dio koštane i mišićne mase bez koje više u Zemljinom gravitacijskom polju ne bi mogli živjeti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook