Oblačno, kišovito i vjetrovito, u Dalmaciji i pljuskovi s grmljavinom, mjestimice izraženi uz obilnu oborinu, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za petak.
Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni, lokalno na udare jak. Na Jadranu umjerena do jaka bura, ponegdje s olujnim udarima, na jugu jugozapadnjak pa sjeverozapadnjak.
Temperatura zraka u većem dijelu unutrašnjosti od 8 do 13 Celzijevih stupnjeva. Na sjevernom Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije od 11 do 16, a na srednjem i južnom Jadranu između 16 i 22 stupnja.
Tijek događanja:
10:11 Snijeg je pao na Platku, a više o tome pročitajte ovdje.
10:05 Zbog velikih količina padalina jutros se Sava u Zagrebu izlila iz korita.
8:40 I danas je na snazi upozorenje Meteoalarma za cijeli Jadran, i to narančasto, dok je preostali dio Hrvatske pod žutim upozorenjem. I danas su moguća olujna grmljavinska nevremena te obilna kiša koja može izazvati bujične poplave.
Upozorenja DHMZ-a za petak
Foto:
DHMZ
8:35 Za subotu iz DHMZ-a najavljuju pretežno oblačno, a uglavnom u Dalmaciji sunčana razdoblja. Povremena kiša mjestimice na jugu u noći i ujutro te ponegdje u unutrašnjosti, posebice prema kraju dana. Vjetar slab i umjeren, mjestimice i jak sjeverozapadni i zapadni. Na Jadranu umjeren i jak sjeverac i bura, ponegdje s olujnim udarima. Najniža jutarnja temperatura od 5 do 10, na Jadranu 10 do 15 °C. Najviša dnevna temperatura između 11 i 16, na Jadranu 17 i 22 °C.
Za vikend će posvuda biti prohladno, uglavnom u unutrašnjosti povremeno s kišom, dok će na Jadranu biti i sunčanih razdoblja, no dosta vjetrovito. Po svemu sudeći, u nastavku tjedna i dalje će biti prohladno, većinom u unutrašnjosti povremeno s oborinama, kojih će sredinom tjedna opet biti i na Jadranu, najavljuje Ivan Čačić, meteorolog Dnevnika Nove TV.
8:00 Zbog prolaska ciklone Boris središnja Europa priprema se za najgore poplave posljednjih desetljeća, koje se očekuju ovaj vikend.
Po češkim i poljskim meteorolozima, u nekim područjima njihovih zemalja moglo bi pasti do 400 litara kiše po metru četvornom u iduća četiri dana, a u Austriji i Slovačkoj oko 200 litara.
Otkazane su, stoga, brojne kulturne manifestacije.
U Poljskoj su osnovani križni stožeri te oglašeni meteoalarmi, prije svega za gradove na Odri.
Česi se pak pribojavaju ponavljanja katastrofalnih poplava iz 1997. i 2002., kad je poginulo 70-ak ljudi, a štete su dosegle nekoliko milijardi dolara.
Podigli su, stoga, i barijere protiv poplava i pripremili vreće s pijeskom.
Austrijska televizija ORF najavila je kako bi vodostaj Dunava mogao narasti do razina koje nisu viđene pet do deset godina.
Austrijski kancelar Karl Nehammer rekao je da je vojska spremna rasporediti do tisuću vojnika bude li potrebno. Slovačka vojska i vatrogasci dobrovoljci također su u pripravnosti.
Oborine bi mogle biti veće od onih koje su pogodile središnju Europu 2013., a koje su tada bile smatrane najgorima u tisuću godina, upozorava slovačka meteorološka služba imeteo.sk.
S premještanjem hladnog vala nad Europom prema istoku, prvi je snijeg pao i na slovenskoj Kredarici.
Pročitajte i ovo
"Slažem se s vama"
Reporterka razotkrila skandaloznu praksu - Struka zgrožena, liječnica zavapila: "Evo, dat ću otkaz, prestat ću to raditi"
Pročitajte i ovo
Potraga za počiniteljima
VIDEO Vandalski pohod na obroncima naše lijepe gore: "Moglo je sve izgorjeti"