Osim s Hrvatskom, pregovori su počeli s Brazilom, Argentinom, Peruom, Rumunjskom i Bugarskom.
OECD, koji trenutno ima 38 članica, priopćio je da nema roka za ulazak, nego će napredak svake zemlje ovisiti o tome koliko se pridržava najboljih praksi organizacije i evaluaciji koju obavlja više od 20 tehničkih odbora.
"Hrvatska je spremna započeti pregovore o članstvu u OECD-u. Uz šengenski prostor i eurozonu, naš prioritet je članstvo u OECD-u kojim ćemo osnažiti naše gospodarstvo i međunarodni položaj i utjecaj Hrvatske", rekao je premijer Andrej Plenković na Twitteru nakon vijesti o otvaranju pregovora.
Glavne vrijednosti OECD-a su osobna sloboda, demokracija, vladavina prava i zaštita ljudskih prava te otvoreno, održivo i transparentno tržišno gospodarstvo. Organizacija također promiče održivi i inkluzivan gospodarski rast te borbu protiv klimatskih promjena.
Pročitajte i ovo
Podrška jadranskih susjeda
Italija podupire hrvatski ulazak i u Schengen i u OECD
Pročitajte i ovo
Slovenski ministar
Karl Erjavec: "Hrvatska ne ispunjava uvjete za članstvo u OECD-u"
"Kandidatkinje će moći iskoristiti pristupni proces za daljnje reforme na korist svojih naroda, istovremeno jačajući OECD kao zajednicu predanu međunarodnom poretku utemeljenome na pravilima", rekao je glavni tajnik OECD-a Mathias Cormann.
Tehnička evaluacija fokusirat će se na otvorenu trgovinu i investicije, javnu upravu, antikorupcijske mjere te učinkovitu zaštitu okoliša i klime. Kada odbori završe svoje izvješća, konačnu odluku jednoglasno donose članice OECD-a.