Dosta se, vara, osobito kada se usporedimo s drugim zemljama.
Kada govorimo o akademskom nepoštenju u Hrvatskoj ispada da je više od 80 posto studenata nekad varalo na ispitu, a da je njih 87 posto plagiralo radove.
U svijetu se nekim oblikom akademskog nepoštenja koristilo 68 posto mladih. Ima zemalja gdje je tako nešto nezamislivo. Primjerice, u Americi je to pet posto, Kanadi šest, u Švedskoj jedan posto.
Kako se najčešće vara?
Studenti često kopiraju seminare drugih studenata, ili "posude" koju rečenicu, bez navođenja izvora. Zamijene neke riječi kako bi izbjegli detektore plagiranja. Koriste ranije radove, ima i onih koji plaćaju da im netko napiše rad, neki napišu ispit umjesto nekog drugog.
Među najčešćim uzrocima varanja je način kako se izvodi nastava. Tu je i ponašanje nekih nastavnika, ali i okruženje, odnosno tolerancija prema nepoštenju, odmahivanje rukom - ma svi prepisuju.
Pročitajte i ovo
Novi pravilnik o studentskoj prehrani
Nakon bečkog s crvima studenti o hrani u menzama: "Neki su prijavljivali kosu, čavle..."
Pročitajte i ovo
Provjerite uvjete
U tijeku su natječaji za stipendije Grada Zagreba: "Imamo povećanje u odnosu na prošlu godinu"
Može li se uopće nešto napraviti? Dnevnik Nove TV izdvojio je nekoliko preporuka za visoka učilišta.
Svakako treba raditi na edukaciji studenata i nastavnika, koristiti antiplagijatski softver na odgovarajući način, ali i dosljedno prijavljivati studente koji naprave takvu povredu. I naravno - primijeniti odgovarajuće sankcije.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.