U izjavi za medije u Bijeloj kući Obama je rekao da je tako odlučeno na temelju jednoglasne preporuke njegovih savjetnika te da će biti razmješten 'sveobuhvatniji sustav' zaštite od projektila, koji će 'pojačati zaštitu svih američkih saveznika u NATO-u'. Naglasio je da se nov pristup temelji na svježim obavještajnim procjenama, koje u prvi plan stavljaju prijetnju iranskih projetila kratkog i srednjeg dometa, koji mogu dosegnuti Europu. Prijašnji planovi bili su usredotočeni na balističke projektile dugog dometa, koje Iran nije razvijao u očekivanu tempu. Drugi je čimbenik, po Obaminim riječima, 'konkretan i dokazan napredak u američkoj tehnologiji zaštite od projektila, posebno u vezi s presretačima na kopnu i moru, te pratećim senzorima'.
Pročitajte i ovo
I Kina protiv američkog proturaketnog štita
Bush u Pragu: Rusija se ne treba bojati raketnog štita
>> SAD odustaje od proturaketnog štita u Europi
Opsežnija obrana od prijetnje, ranija ruska zabrinutost neutemeljena
Obrana se seli na jug Europe ili u Tursku
'Taj novi pristup brže će osigurati sposobnosti, temeljene na provjerenim sustavima i opsežniju obranu od prijetnje raketnim napadom, nego Program europske obrane od projektila iz 2007.', rekao je Obama. 'Naša nova arhitektura obrane od projektila u Europi osigurat će snažniju, pametniju i bržu obranu američkih snaga i američkih saveznika', naglasio je Obama, dodavši kako je novi pristup u skladu s NATO-ovim nastojanjima u obrani od projektila te da omogućuje jačanje međunarodne suradnje. Istaknuo je da je o odluci obavijestio predsjednike češke i poljske vlade, koje su pristale na smještaj proturaketnog štita iz programa 2007., te da je potvrdio spremnost SAD-a za nastavak bliskih veza i suradnje s tim dvjema savezničkim i prijateljskim zemljama. Obama je naglasio da je zabrinutost Rusije zbog prijašnjeg proturaketnog programa bila 'potpuno neutemeljena', te pozdravio spremnost Moskve da uključi svoje obrambene kapacitete u širu obranu 'zajedničkih strateških interesa', te zajedničke napore da se prekine iranski ilegalni nuklearni program.
Iranska prijetnja ostaje u žarištu, obrana se seli na jug Europe ili u Tursku
'Stalno smo bili usredotočeni na prijetnju iranskog programa balističkih projektila i to ostaje u žarištu i temelju programa koji objavljujemo danas', rekao je Obama. Najavio je nastavak snažnog diplomatskog zauzimanja SAD kako bi se Iran prisililo da poštuje svoje međunarodne obveze i zaustavi razvoj nuklearnog programa. Umjesto razmještaja usavršena radarskog sustava u Češkoj i 10 presretača nove generacije u Poljskoj, kako je planirala Bushova vlada, novi sustav temeljit će se na razmještaju manjih projektila SM-3. Oni će u prvo vrijeme biti na brodovima, a poslije vjerojatno u južnoj Europi ili u Turskoj, navodi u četvrtak The New York Times, pozivajući se na izvore kojima su poznati novi planovi Pentagona. (Hina)