Europska komisija odlučila je odgoditi uvođenje sustava praćenja prelaska granice državljana trećih zemalja Entry/Exit System (EES), za koji se očekivalo da će stupiti na snagu 10. studenog.
Najavu je objavila Ylva Johansson, povjerenica za unutarnje poslove, na kraju sastanka ministara unutarnjih poslova EU-a u četvrtak, na kojem se raspravljalo o tom pitanju.
"10. studenoga više nije opcija", rekla je Johansson novinarima te istaknula da su Njemačka, Francuska i Nizozemska, na koje otpada oko 40 posto svih prelazaka granice u EU-u, izjavile da su nespremne.
"Nadam se da možemo početi što je prije moguće, ali zasad nema novog vremenskog okvira. To također ovisi o pravnoj procjeni koju ćemo napraviti i upravo sada radimo na tome", dodala je.
U svakom slučaju, naglasila je, postupno uvođenje neće početi 10. studenog.
"Hrvatska je spremna i ona je među prvima deklarirala svoju spremnost. Međutim, sada se vodi rasprava je li središnji sustav na razini EU-a spreman i mislim da sada možemo govoriti da to neće biti u studenome niti će sustav biti uveden na svim graničnim prijelazima u svim državama odjednom", rekao je ministar unutarnjih Davor Božinović nakon sastanka ministara unutarnjih poslova država članica EU-a, na kojem se, između ostaloga, razgovaralo o tom pitanju.
Što je EES?
EES je zajednički elektronički sustav koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU-a koji prelaze granice EU-a, čime se definitivno napušta udaranje pečata u putovnice. Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU-a o isteku razdoblja dopuštenog boravka. Primjenjivat će se na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja izvan EU-a izuzetih od obveze posjedovanja vize.
EES će pohranjivati podatke o identitetu, putnim ispravama i biometrijske podatke, koji će se čuvati tri godine za one putnike koji poštuju pravila o kratkotrajnom boravku i pet godina za one koji prekorače trajanje dopuštenog boravka.
U okviru tog novog sustava službenici graničnog nadzora skenirat će otiske prstiju osoba koje prvi put prelaze granicu ili će fotografirati te osobe. Te će se informacije pohraniti u digitalnom spisu, što će omogućiti da se točno zna tko ulazi u šengenski prostor sa stranom putovnicom i tko ostaje dulje od dopuštenih 90 dana.
Ministar Božinović kaže da će sljedećih dana Komisija razgovarati s agencijom eu-Lisa kako bi se definiralo postupno uvođenje EES-a na određenim graničnim prijelazima.
"Postupno uvođenje može imati i svoje prednosti jer se onda na jednom mjestu može vidjeti što se eventualno treba popraviti", kaže ministar.
Sve države članice, osim Cipra i Irske, te četiri pridružene šengenske zemlje – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska – sudjelovat će u programu. Putovnice na Cipru i u Irskoj i dalje će se ručno pečatirati.
Pročitajte i ovo
Opasna situacija
Turisti su satima ostali zarobljeni 150 metara pod zemljom: Jedna osoba poginula
Pročitajte i ovo
U pitanju su bile sekunde
VIDEO Osuđen na doživotni zatvor: Bacio čovjeka pod nadolazeći vlak, tvrdi da je to učinio zbog jednog detalja
Pročitajte i ovo
Preživio noćnu moru
VIDEO Dramatična akcija: Pronađen muškarac koji je nakon uragana na zamrzivaču plutao 50 km od obale