Uz strože kriterije, teže do kredita. Raste muka onih koji bi rado riješili stambeno pitanje.
"Računajući i na inflaciju sigurno je iznimno teško, inflacija će sve još pogoršati i bit će nemoguće kupit stan i uz to se održavati", kaže Andrej iz Splita.
"Vrlo teško. Mora imat dohodan posao i dobru plaću kako bi se to ostvarilo, ali bez kredita to nije moguće", misli Leon iz Duge Rese.
Za iste plaće moći će se podići manje kredita, a u kupnji morati sudjelovati. Neki promjene neće osjetiti.
"Građani s nižim do srednjim plaćama neće osjetiti nikakve razlike, granica je na 1600 eura. Oni neće osjetiti razlike. Međutim onaj koji imaju 2000 plaću u najboljem scenariju je mogao dosad dignuti 250 tisuća eura, sad će moći dignuti 20 posto manje odnosno 200 tisuća eura", objasnio je Vjeko Peretić, kreditni posrednik.
U računici to izgleda ovako - za stambeni kredit uz kamatnu stopu od 3,7 posto i rok od 30 godina:
- Oni s plaćom od 1400 eura dobit će isti iznos, oni s 1600 eura umjesto 159 tisuća moći će dignuti 156 tisuća eura.
- Za plaću od 1800 eura, umjesto kredita od 202 tisuće eura, novim pravilima kreditna sposobnost bit će 176 tisuća eura ili 13 posto manje.
- Za plaću od 2000 eura moći će dignuti 20 posto manje. Kod većih plaća razlike rastu i više od 30 posto.
Uz smanjeni iznos kredita, svi će, bez obzira na plaću, morati dati učešće jer će se moći dobiti maksimalno 90 posto vrijednosti nekretnine.
"Jedan dio građana ako idu samostalno neće više moći samostalno kupit istu nekretninu nego će morat sa supružnikom koji će mu povećat kreditnu sposobnost. U pristupu u paru - opet će biti manja računica, manje će si moći priuštiti", objasnio je Vjeko Peretić, kreditni posrednik.
To bi moglo utjecati na smanjenje pritiska na cijene stanova, ali će se i duže ostajati u najmu. U Zagrebu se, primjerice, 50 posto stanova kupuje kreditom, u Istri 30 posto.
"Ako promatramo '23. jer nemamo podatke za '24., bilo je oko 136 tisuća transakcija nekretnina, od toga stambenim nekretninama 28 tisuća transakcija. U sveukupnom omjeru ne vidimo da će to imati značajniji utjecaj na cijene nekretnina na tržištu", smatra Martina Mataić Škugor, agentica za nekretnine.
Jer dok ima potražnje ima i visokih cijena. Banke će imati pravo odstupati 20 posto, uglavnom kod stambenih pitanja. Neke već nude niže kamatne stope.
"Smanjenje kamatnih stopa je već jedan kontinuirani proces koji se veže uz tržište. Eu središnja banka je počela sa smanjenjem kamatnih stopa lani u lipnju, sad se to prelijeva na hrvatsko tržište", izjavila je Tamara Perko iz Hrvatske udruge banaka.
Ipak, očekuju smanjenu profitabilnost, ali i veći priljev za nenamjenske kredite prije nego što mjere 1. travnja stupe na snagu.
Pročitajte i ovo
Podaci Eurostata
Hrvati su nezadovoljni, no jedna europska zemlja ipak prednjači: "Većina je na rubu egzistencije"
Pročitajte i ovo
objavilo ministarstvo
Stigao žestoki odgovor Srbije: "Pitanje na koje bi trebali odgovoriti svojoj javnosti je..."