Tomislav Tomašević predstavio je idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom. Riječ je o dugo najavljivanom rješenju za zatvaranje Jakuševca i gradnju novog, suvremenog sustava za upravljanje otpadom u gradu, koji bi se trebao graditi u Resniku, a njegov se završetak očekuje 2028. godine.
Napad na radnika Čistoće
Očevid u tijeku
FOTO Užas u Zagrebu: Žena ubila članicu obitelji. Cure prvi detalji
U Istanbulu
VIDEO Stotine tisuća ljudi na prosvjedima: "Ne boj se! Ako se bojiš, doći će i po tebe"
prenapuhane cijene
"Tražio je 360.000 eura, mi ponudili 168 tisuća i kupili": Hrvati otkrili kako spustiti cijenu nekretnine
Na početku predstavljanja Tomašević je izvijestio kako je noćas fizički napadnut radnik Čistoće tijekom pražnjenja podzemnog spremnika.
"U dva sata u noći u Žerjavićevoj ulici radnici su testno praznili podzemne spremnike i tom prilikom je radnik Čistože napadnut dok je radio svoj posao, od strane muške osobe koja je bila u vidno alkoholiziranom stanju. To je potpuno neprihvatljivo ponašanje", naglasio je Tomašević.
"Nije bili nikakvog povoda, napadnut je šakom u glavu, zatim u trbuh, pozvana je policija koja ga je na mjestu uhitila. Užasnuti smo, tražimo da se ovo tretira kao napad na službenu osobu", istaknuo je gradonačelnik.
"Radnik je obavljao svoj posao u službenom odijelu, o motivima možemo nagađati s obzirom da lokaciju na kojoj se to dogodilo", rekao je Tomašević, insinuirajući na lokaciju na kojoj su građani prosvjedovali zbog izgradnje podzemnih spremnika.
Rekao je da se čuo s radnikom te da je on dobro, ali je potresen ovim događajem.
CGO Resnik
Predstavljajući CGO Resnik rekao je kako se projekt mora izgraditi u skladu s Nacionalnim planom za gospodarenje otpada. Rekao je kako centar ne uključuje energanu od termičke obrade otada, no centar će sam proizvoditi svoju struju. Istaknuo je i kako je pročišćivač otpadnih voda dio Centra za upravljanje otpada. "Riječ je o indrustijskoj zoni gdje su već brojna postrojenja i u tom smilu i najmanje loša lokacija", istaknuo je te ponovio kako je Nacionalnim planom određeno da grad mora na svojoj lokaciji imati ovakav centar.
"Sortirnica nam treba kako bi plastika koju su građani odvojili imala svoju svrhu i kako bi Zagreb konačno prestao ovisiti o privatnih poduzećima za odlaganje otpada", rekao je Tomašević prilikom predstavljanja Centra.
Na negodovanje stanara Resnika Tomašević tvrdi kako neće biti utjecaja na okoliš kao i ni neugodnih mirisa "Bit će po najmodernijim europskim standardima, nema razloga za zabrinutost, ali isto tako gdje god da gradimo, sigurno će biti onih koji će reći da to nije dobra lokacija, a kad ih pitate gdje je druga lokacija, nitko nema odgovor. A mi ovo moramo napraviti zbog Nacionalnog plana. Neću odustati ni milimetar", naglasio je Tomašević.
"Kad se otvori ovaj centar, tada će se zatvoriti Jakuševac, a kako će izgledati njegova sanacija, to ćemo vidjeti tada, kad se ovo završi".
Potvrdio je kako je i sam bio protiv spalionice, no kako je sada riječ o smanjenom kapacitetu jer je prethodna vlast htjela spaljivati sav otpad, a ovim uvedenim načinom razdvajanja otpada količina otpada za termičku obradu je znatno smanjen.
"Do otvaranja CGO Resnik nastojat ćemo da bude još više smanjena količina miješanog otpada, a što se tiče biootpada, plastike, papira i ostalog odvojenog otpada, to će sada biti samo u nadležnosti grada, a ne privatnih poduzeća", istaknuo je.
Projekt CGO Resnik gradit će se uz postojeći pročišćivač otpadnih voda i mjesto na kojem se već neko vrijeme drobi građevinski otpad. Građani okolnih naselja ogorčeni su jer je do prvih kuća nema niti pola kilometra, no Tomašević projekt najavljuje kao jedino moguće rješenje te uvjerava kako nova tehnologija neće ugroziti okoliš.
"Riječ je o zemljištu površine milijun kvadratnih metara što je najveće zemljište u vlasništvu Grada i jedino je ondje moguća lokacija za CGO", tvrdi Tomašević.
Riječ je o zajedničkom centru za gospodarenje otpadom Grada Zagreba i Zagrebačke županije te je dio Vladinog nacionalnog plana za gospodarenje otpadom. Izgradnja centra koštat će oko 140 milijuna eura, a njegovim otvaranjem bit će riješen i problem ovisnosti grada o privatnim tvrtkama.
Trenutačni sustav odvajanja otpada u Zagrebu najgori je mogući, jasno je svima. Radi se o najjeftinijem i najgorem modelu odvajanja otpada, ističe gradonačelnik kojem je zatvaranje Jakuševca jedno od predizbornih obećanja.