Jaka grmljavinska linija razvila se na moru, a olujno nevrijeme s područja Italije stiglo u Dalmaciju, i to najprije na zadarsko i šibensko područje. Tamo su mjestimice pale obilne oborine u kratko vrijeme, a najviše u Rogoznici, 39 litara po kvadratnom metru, javlja Dalmacija danas.
Pročitajte i ovo
U susjedstvu nastao kaos
Alarmi DHMZ-a oglašeni za cijelu Hrvatsku, u nekim dijelovima očekuju se velike količine snijega: "Čuvajte se, modeli nastavljaju divljati"
Polako stiže zima
DHMZ upalio meteoalarm: Očekuje se pogoršanje, objavljeno kada bi snijega moglo biti i u nizinama
Nevrijeme se proširilo i na dijelove Brača, Hvara i te šire splitsko područje. Na Spinutu je u manje od sat vremena palo 18 litara kiše po kvadratnom metru, a nevrijeme se nastavilo širiti prema istočnim dijelovima Splita. Kako piše Dalmacija danas, u Žrnovnici su zabilježeni i monsunski naleti kiše od 200 milimetara po kvadratnom metru.
Tijekom podneva cijeli je Jadran bio pod crvenim alarmom, a valovi zbog olujnog juga visoki su i po nekoliko metara. Zabilježeni su snažni udari juga, a prema informacijama DHMZ-a, na splitskom Marjanu brzina vjetra doseže čak 61,5 km/h. Alarm se u nedjelju navečer crvenio samo za južnu Dalmaciju.
Senzor je popodne bilježio 2600 munja u Jadranu, kao da je ljeto, a fronta se protezala na potezu Kopar, Buzet, Labin, Cres.
Pomorski promet u prekidu
Cres i Lošinj su odsječeni od kopna. Na riječkom području u prekidu su katamaranske linije Rab - Lun(Tovarnele)(Novalja) - Rijeka i Mali Lošinj-Cres-Rijeka, trajektne linije Porozina-Brestova, Valbiska-Merag i Lopar-Valbiska te brodske linije Ilovik-Mrtvaška i Mali Lošinj-Unije-Susak.
Zbog pojačanog olujnog juga koje je dostizalo brzinu i do 85 kilometra na sat te stvaranja višemetarskih valova, u nedjelju su, treći dan za redom, u prekidu sve katamaranska linije koje Split povezuju sa srednjodalmatinskim otocima, doznaje se do voditeljice Jadrolinijine agencije u Splitu Jelene Ivulić.
"Danas u prijepodnevnim satima u prekidu su bile i trajektne linije Split-Supetar, Vis-Split, Makarska-Sumartin, Drvenik Veli-Drvenik Mali-Trogir, Sućuraj-Drvenik", rekla je Ivulić za Hinu. Dodala je i kako se očekuje smirivanje vremenskih neprilika u poslijepodnevnim satima na srednjem Jadranu te je odlučeno da trajekt koji jutros nije isplovio na liniji Vis-Split isplovi u 15.30 sati.
Mjestimice obilna kiša u Istri
Nakon vrlo vjetrovitog jutra, sredinom dana intenzivna grmljavinska fronta s jugozapada brzo se premjestila preko područja Istre. Do 14 sati mjestimice je pala obilna kiša. Najobilnije količine zabilježile su sljedeće postaje: Mekiši kod Vižinade (32 mm), Žminj (31 mm), Špinovci (30 mm) i Žužići (29 mm). U Pazinu je palo 21 mm, Rovinju 15 mm, Umagu 12 mm, a u Puli i tek Poreču 7 mm, piše Istramet.
Velike količine kiše mjestimice su uzrokovale bujice, naročito na području Vižinade, no čini se da šteta nije bilo. Kišu je pratila i velika grmljavinska aktivnost, samo na istarskom području za vrijeme prolaska fronte zabilježeno je više od 2000 udara munja. Najjači udari juga zabilježeni su na Barbanštini. Mjerna postaja u Draguzetima izmjerila je 25 m/s ili 90 km/h. U Puli i Krku su udari dostizali 23 m/s (83 km/h), Umagu 22 m/s (79 km/h), a spomenimo i Poreč sa 17 m/s (61 km/h).
Poplavljena riva u Rovinju
Lokalno je bilo i obilnijih oborina. Novo nevrijeme sa sobom nosi jako jugo s olujnim i orkanskim udarima te izraženiju plimu koja je već poplavila dio područja uz obalu. Višednevno jugo je iznimno rijetka situacija, navode u Istrametu.
Na videosnimci je zabilježen i Rovinj u kojem se more prelijeva na rivu. Glas Istre javlja da se razina mora podigla i u Poreču, gdje su također "zaplivali" molovi i rive. Jako jugo poplavilo je i rivu u Vodicama i stvorilo probleme u prometu.
Očekuje se novo jugo i visoki valovi
Ovakvo monsunsko nevrijeme imamo zbog viška energije u sustavu. I zato ćemo morati na višu razinu. ''Razina Jadranskog mora će u prosjeku rasti. Između 30 i nekih 65, 70 centimetara u ovom stoljeću. To je puno'', objašnjava klimatolog prof. dr. Branko Grisogono.
U nedjelju navečer i tijekom noći s nedjelje na ponedjeljak duž Jadrana se očekuje novo, jako jugo, visoki valovi i poplavljene rive. Vatrogasci u Rovinju spremni su za moguće intervencije. ''Možemo se uvijek osloniti na dobrovoljna društva koja se odazivaju i nije problem za ljude. Naći ćemo ih, ako treba'', kaže Sanjin Andrijević, voditelj smjene Javne vatrogasne postrojbe Rovinj.
Grisogono ističe da se već 10-ak godina upozorava na intervencije na obali. ''Vidjeli smo da jugo kad šiša ili škura bura, da to onda pada sa svih strana i puše sa svih strana. Znači, raditi bolje nasipe, bolje odvode, bolje planiranje luka, podizanje riva, bolji odvodni sustavi, bolja kanalizacija'', poručuje klimatolog.
U ličkom Gornjem Kosinju automobile iz vode izvlače traktorima.
Prvi put nakon dva tjedna, za ponedjeljak više nigdje u Hrvatskoj nije izdan crveni meteoalarm.
Riva u Vodicama