U idućih deset godina, oni koji su ugradili razdjelnike ne bi uštedom vratili novac uložen u te uređaje. Za čak 80% građana koji su morali ugraditi razdjelnike financijski oni nisu isplativi. Još prije tjedan dana neisplativost je potvrdio i ministar Slaven Dobrović za Dnevnik Nove TV: ''Ono što je rezultat da ekonomska isplativost postoji samo za manji dio korisnika''.
Pročitajte i ovo
Sve afere Ivana Vrdoljaka
Prebacuje krivnju, a na pitanja nije htio odgovarati: Provjereno istražuje brojne nepravilnosti povezane s predsjednikom HNS-a
Život na polarnim minusima
"Opet možemo živjeti kao ljudi": Dok su jedni odbacili razdjelnike i uživaju u toplini, drugi za grijanje plaćaju i 1000 kuna mjesečno
No, konačne odluke hoće li se ukidati odluka o obveznoj ugradnji razdjelnika još nema. U sljedećih 15 dana trajat će javna rasprava i najavljene su velike izmjene zakona.
''U gradovima s niskom cijenom toplinske energije (Zagreb, Osijek i Sisak), čak ni visoke uštede ne osiguravaju ostvarenje pozitivne neto sadašnje vrijednosti investicija u uvođenje razdjelnika topline'', stoji u ekonomskoj analizi.
Studiju je izradio Ekonomski institut u Zagrebu na uzorku od 22.475 stanova i 680.000 mjernih podataka kroz šest sezona grijanja.
''Tamo gdje su cijene energije niske, poput gradova Zagreba, Osijeka i Siska, nema isplativosti ugradnje. Nešto je bolje u Rijeci koja pokazuje da je uvođenje razdjelnika prihvatljivo'', rekao je Davor Mikulić s Ekonomskog instituta.
Zaključeno je da ugradnja razdjelnika donosi uštede u prosjeku od 25 posto, ali je većina rizika prebačena na krajnjeg korisnika.