Brijuni su nacionalnim parkom proglašeni 1983. godine, a prvi su gosti stigli 1984., što je bio početak organiziranih posjeta. Tijekom proteklih godina, Nacionalni park posjetilo je više od 4,5 milijuna posjetitelja i ostvareno je više od milijun i pol noćenja. Organizirani su brojni skupovi od Opeca do medicinskih, ekonomskih i drugih stručnih kongresa, godišnjih konferencija poznatih domaćih i stranih tvrtki i raznih događanja poput polo turnira, golf natjecanja, konjičkih utrka te svečanih večera na otvorenom. Brijuni su postali prepoznatljivi po svojoj jedinstvenoj ponudi i kao takvi privukli su velik broj poznatih osoba.
Pročitajte i ovo
stigao i državni vrh
FOTO U Zadru se obilježava 32. obljetnica VRO Maslenica
Je Suis Charlie
Charlie Hebdo povodom 10. godišnjice napada ima posebno izdanje: "Možemo se smijati Bogu, osobito ako postoji!"
DHMZ
Vraća se snijeg? Pogledajte temperature po gradovima
djelovanje analgetika
Otkriven novi učinak ibuprofena, evo na što utječe
Traje istraga
Tko je djevojčica pronađena u Savi? Izlaze mučni detalji, zatražena pomoć od hrvatske policije
Brijuni nekad i sad (Foto: NP Brijuni)
Foto:
NP Brijuni
Stvoritelj je dio Zemlje naumio oblikovati prema slici Raja. Tako je nastala Istra, nalik vrtu obraslom predivnim drvećem i prostranim livadama, koje oplakuje plavo more i poziva ljude sretnom životu. No ljubomorni vrag uništio je njegovo djelo razrezavši vreću u kojoj je anđeo nosio ostatke neiskorištenog kamenja te se tisuće kamenih stijena prosulo po istarskoj zemlji, zemlji kontrasta, u isto vrijeme pitomoj i surovoj, plodnoj i škrtoj, sunčanoj i oblačnoj. Rastuženi anđeli prikupili su djeliće Raja preostale među rasutim kamenjem i zaštitili ih morskim valovima. Tako su nastali Brijuni.
Brijuni nekad i sad (Foto: NP Brijuni)
Foto:
NP Brijuni
U petak Nacionalni park svečano slavi 35. rođendan, a od subote do 31. listopada organiziraju Dane otvorenih vrata uz 25 % popusta na smještaj, aute i bicikle te vez, a izletničke su karte po popularnim cijenama od 60 kuna za odrasle i 30 za djecu.
U galeriji možete vidjeti fotografije Brijuna nekad i sad, a na njima se šepuri i brijunska legenda – Titov papagaj Koki. Takvi kakadui žive i do 100 godina. To je vrlo inteligentna, druželjubiva i umiljata vrsta ptice koja obožava kupanje.
Josip Broz Tito Kokija je darovao unuci Aleksandri - Saši Broz za deveti rođendan. Jedno vrijeme nije bio na Brijunima, a više od tri desetljeća, uz slonicu Lanku, najatraktivniji je stanovnik otočja.
Koki sigurno zna brojne brijunske tajne, a razgovara samo kad je dobro raspoložen. Uz neke prostote koje nećemo navesti, u njegovu je rječniku: ''Kako si?, Kako se zoveš?, Koki, zdravo, Tito, gdje je Tito?...''
Brijuni nekad i sad (Foto: NP Brijuni)
Foto:
NP Brijuni
Na sjevernom rubu Velikog Brijuna 1978. godine formiran je safari park u kojem šetaju ljame, zebre, boškarini, koze, krave, nojevi... Slon je poklon iz Indije 1974. godine. Visok je do 3 metra, a težak i do 4 do 5 tona. Dnevno mora pojesti oko 80 kilograma hrane, a u jednom srku upije do 10 litara vode što je oko 200 litara vode odjednom.
Nakon 35 godina od osnutka nacionalnog parka, 14 otoka i otočića postalo je spoj prirodnih i kulturnih znamenitosti. Nacionalni park već godinama privlači tisuće izletnika iz cijelog svijeta. Uz spomenike iz antičkog, bizantskog i srednjovjekovnog doba, austrougarski su hoteli i danas u turističkoj funkciji.
Brijuni nekad i sad (Foto: NP Brijuni)
Foto:
NP Brijuni
Neki su hoteli obnovljeni, ali sustavnog ulaganja nema, pa je i na nekim fotografijama vidljivo da su nekad izgledali bolje nego danas. Ali i to može biti dio čari.