Zagrebački Županijski sud odredio je poslijepodne jedomjesečni istražni zatvor Josipu Krmpotiću i Veliboru Šolaji, osumnjičenima da su počinili ratni zločin u Medačkome džepu 1993.
Branitelj jednog od optuženih, zagrebački odvjetnik Nenad Škare rekao je novinarima da je Županijski sud prihvatio zahtjev zagrebačkoga Županijskoga državnog odvjetništva za određivanje jednomjesečnoga istražnog zatvora Krmpotiću i Šolaji zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, a odbio je taj zahtjev na osnovi teških okolnosti u kojima je djelo počinjeno.
Krmpotićev branitelj, odvjetnik Velimir Došen rekao je kako se zbog oba razloga protivio da se njegov branjenik zadrži u istražnome zatvoru jer smatra da za to nema razloga budući da je djelo počinjeno prije 19 godina te je u tom vremenu i te kako mogao utjecati na svjedoke i kontaktirati s njima.
Pročitajte i ovo
Afera Bijelo dugme
Ostojić poručio DP-ovcima: "Ovo je otvorena prijetnja! Dosta je bilo tih vaših sranja!"
OBJAVILI POPIS KANDIDATA
Poznato tko sve želi naslijediti Grbina na čelu SDP-a: Pogledajte čija je kandidatura odbijena
Glasnogovornica ŽDO-a Dunja Pavliček Patak rekla je da su trojica osumnjičenika puštena na slobodu. Najavila je da će uskoro o tom slučaju biti objavljeno priopćenje na DORH-ovim internetskim stranicama.
Drugi zagrebački odvjetnik potvrdio je da se njegovom branjeniku na teret stavlja jedno kazneno djelo, ali nije mogao reći o čemu je riječ. 'Ne mogu konkretno govoriti, nažalost takav je zakon', rekao je. Na području Medačkoga džepa su od 9. rujna do 17. rujna 1993., kada su se hrvatske snage povukle i područje predale UN-ovim 'mirovnjacima', ubijena 23 srpska civila i pet zarobljenih vojnika, a uništeno je 300 građevina.
Zbog sumnje da su počinili te ratne zločine jučer su uhićena petorica bivših pripadnika 9. gardijske brigade Vukovi, a nakon današnjeg saslušanja zagrebačko tužiteljstvo na slobodu je pustilo njih trojicu.
Ministar Ostojić bez komentara o jučerašnjim uhićenjima
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, na pitanje novinara, nije htio komentirati jučerašnja uhićenja bivših hrvatskih vojnika koji se sumnjiče za ratni zločin protiv civila i ratnih zarobljenika u Medačkome džepu 1993. godine. 'Kao ministar, ne želim to komentirati. To je stvar policije koja provodi naloge Državnog odvjetništva', kratko je odgovorio ministar Ostojić.
Kadrovske smjene u policiji
Na novinarsko pitanje hoće li, bez obzira na poništenje odluke o kadrovskim promjenama prošle vlade i njegova prethodnika Tomislava Karamarka, promjena u policiji ipak uskoro biti, Ostojić je odgovorio da nije riječ o kadrovskim smjenama, nego o namjeri da se na vodeće dužnosti izaberu najkvalitetnija rješenja.
'Nije to pitanje poništenja kadrovskih smjena, nego pitanje provođenja novog natječaja po drukčijim uvjetima ako Sabor prihvati novi zakon o policiji', rekao je, dodajući kako to znači da će se svi policijski službenici koji ispunjavaju uvjete moći kandidirati na natječaju.
'Određena mjesta bit će otvorena i za one koji jesu policajci ili imaju takvo iskustvo kako bi im se omogućilo da se kandidiraju za čelno mjesto u policiji', rekao je ministar Ostojić i ponovio kako 'nema priče' ni o kakvim smjenama, nego će 'na natječaju biti izabrani najbolji ljudi za vođenje i rukovođenje u policiji'.
Oliver Grbić ide u mirovinu
Na pitanje novinara potvrdio je kako njegov savjetnik i bivši ravnatelj policije Oliver Grbić odlazi u mirovinu, pri čemu je istaknuo da je sam izrazio tu želju.
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić bio je danas u pulskome brodogradilištu Tehnomontu na porinuću policijskoga patrolnog broda, a na novinarsko pitanje u kakvom je stanju plovni park policije odgovorio je kako trenutačno ima pet patrolnih plovila. 'Mi ispunjavamo sve obaveze iz akcijskog plana vezano uz Schengen. Hrvatska policija u ovome trenutku ima pet plovila i kao ministar ponosan sam što se u ovom hrvatskom brodogradilištu izgradio brod koji je novi dio flote hrvatske policije', zaključio je ministar Ranko Ostojić. (Hina)