"Radnoj skupini za izradu Zakona o medijima na sastanku 5. srpnja prezentiran je tek prijedlog teksta za raspravu u kojemu čak nisu niti numerirani članci", ističe se u priopćenju Ministarstva.
Stoga je, poručuju iz Ministarstva, potpuno neistinita teza da je Vlada uputila bilo kakav zakon u javnu raspravu, kako se od jučer plasira u javnom prostoru.
Pročitajte i ovo
Potpuni mrak
Velika bura zbog HDZ-ova prijedloga novog zakona: "Kao da tražite svećenika da otkrije ispovjednu tajnu"
Iz Ministarstva kažu da je na sastanku Radne skupine jasno istaknuto kako je riječ o radnom tekstu, podložnom promjenama, a članovima Radne skupine u kojoj su predstavnici novinarskih strukovnih udruga, nakladnika i strukovnih udruga elektroničkih i tiskanih medija te akademske zajednice "jasno je i nedvosmisleno istaknuto kako se od njih očekuju prijedlozi i komentari na tekst, sukladno kojima će se izraditi nacrt prijedlog Zakona o medijima koji će se uputiti u javnu raspravu".
Pročitajte i ovo
Pokrovitelj Osiguraj me
Treba li micati auto s ceste u slučaju nesreće? Mnogi se dvoume oko ovog važnog pravila
"Vezano za najavljenu tiskovnu konferenciju HND-a, naglašavamo da su njihovi komentari, kao i komentari većine članova radne skupine, zaprimljeni jučer", napominju.
Kako je najavljeno, Ministarstvo će ih sve razmotriti i krajem kolovoza sazvati sljedeći sastanak Radne skupine za izradu Zakona o medijima.
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) danas je održalo konferenciju za novinare, a u pozivu je istaknulo kako je prijedlog Zakona o medija za HND neprihvatljiv jer, uz ostalo, "predstavlja nezapamćeno državno uplitanje u novinarske slobode".
Koržinek: "Ništa nije postavljeno kao nametanje"
Ministrica Nina Obuljen Koržinek rekla je nakon sjednice Vlade da se ništa neće nikome nametati.
"Ništa nije postavljeno kao nametanje, to nije praksa rada Ministarstva, to nije praksa na kojoj ja radim", poručila je.
"Mislim da donosimo dobar prijedlog, mislim da donosimo prijedlog koji je u skladu s analizom koju smo napravili i koji donosi puno odgovora na pitanja vezana uz status novinarske profesije", dodala je.
Osvrnula se i na dio prijedloga kojim bi novinari morali otkrivati tko im je izvor.
"Dio načela i stabdarda uskladili smo s onim što je sudska prakssa. Ono što nam je bio interes je da s obzirom da imamo puno tužbi protiv novinara, ne samo nakladnika nego i novinara išli smo s nekoliko instrumenata", rekla je.
Pojasnila je da se time zapravo štiti novinare da se ne može tužiti samo njih jer oni prebacuju dio odgovornosti na urednika otkrivajući mu izvor.