Državni zavod za statistiku objavio je da su cijene u prosincu bile su 0, 3 posto niže nego u studenome - što je znak da inflacija usporava.
Cijene su i dalje vrlo visokih 13,1 posto više nego prije godinu dana.
U godinu dana, najviše je poskupjela hrana, gotovo 16 posto, dok je dvoznamenkast rast i u sektorima: prijevoz, restorani i hoteli, pokućstvo i oprema za kuću te energija i stanovanje.
Kaže da se još uvijek ne znaju podaci koliko je prelazak na euro utjecao na inflaciju.
"Inflacija nije hrvatski fenomen, u baltičkim državama inflacija je više od 20 posto, no svjesni smo da postoje slučajevi neopravdanog dizanja cijena", kazao je.
Na pitanje je li se trebalo ranije reagirati, Primorac odgovara: "Mi nemamo empirijske podatke, već anegdotalne podatke. Priča o zaokruživanju cijena je trivijalna i ne drži vodu. Inspekcijski nadzori su pokazali da je oko 30 posto subjekata diglo neopravdano cijene", kaže Primorac.
Tvrdi da postoje sankcije ako je netko neopravdano podigao cijene.
Pročitajte i ovo
državni zavod za statistiku
Podivljala inflacija: Objavljeno koliko su porasle cijene u posljednjih godinu dana, pogledajte što je najviše poskupjelo
"Postoje i situacije iz travnja kada smo snižavali stopu PDV-a, a poslovni subjekti nisu snižavali cijene. U tom smislu nećemo ulaziti u sankcije, ali želimo imati točne informacije o tome tko je doista snižavao cijene, a tko nije", kazao je.
Pročitajte i ovo
dolazi i rješava stvar?
VIDEO Plenkovića u Saboru pitali hoće li biti poskupljenja teleoperatera: "Butković je s njima razgovarao i..."
Ja apeliram na sve one koji su neopravdano dizali cijene da te cijene snize. Da ne koriste situaciju", rekao je Primorac.
"Nisu prijetnje, već ovo su kazne u zakonu. U Zakonu postoje kazne za nepoštenu poslovnu praksu", uvjerava.