Pri dodjeli grobnog mjesta za ukop Milana Bandića gradska uprava na čelu s njegovom bivšom zamjenicom Jelenom Pavičić Vukičević nije se pridržavala propisanih procedura. Time je devastiran Mirogoj, koji je zaštićena kulturno-povijesna cjelina i koji je Ministarstvo kulture nedavno prijavilo kao ugroženu baštinu, komentirali su stručnjaci za Telegram, koji donosi ovu priču.
Tamo su ljubimci prije obavljali nuždu
Zrinka Paladino, arhitektica i bivša zamjenica pročelnika zagrebačkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, kaže da je tim činom i pokojniku iskazano nepoštovanje jer je praktički pokopan izvan groblja, na zelenoj površini kraj križanja.
"To nije grobno polje, nikada nije bilo grobno polje niti je to smjelo postati jer je neposredno uz arkade koje imaju svoju vizuru. Zna se kako se na to gleda s konzervatorskog aspekta. Bandićev je grob uguran na krajnje nesuvislo i nepristojno mjesto", komentira Paladino.
S obzirom na to da se radi o zaštićenoj kulturno-povijesnoj cjelini te su arkade pojedinačno dobro, za svaku intervenciju u prostoru potrebno je poštovati propisane procedure temeljem Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Već dan nakon smrti Milana Bandića, 1. ožujka, započeli su radovi na izradi grobnice koja je bila gotova 3. ožujka. Kako je moguće ishoditi sve potrebne dokumente u tako kratkom roku, Telegram je upitao nadležne gradske službe, no nisu dobili odgovor. No dobili su dokumente iz kojih je, kako pišu, vidljivo da se zaobišla propisana procedura i da grobno mjesto Milana Bandića nije ni postojalo do 1. ožujka.
-
više od 1000 slučajeva
Unatoč hladnoći stvaraju se redovi za testiranje: Raste broj oboljelih od bolesti koja je opasna za najmlađe
-
Pamtit će taj let
Valeria (29) nasilno zadovoljila stranca u avionu: "Pokušao se oduprijeti"
-
izglasana nova Rezolucija
Naši susjedi mijenjaju prometna pravila: Kaznit će vas i za ono što je u Hrvatskoj dopušteno