Američki državni tajnik Mike Pompeo trebao bi se u petak u Dubrovniku sastati s hrvatskim premijerom i ministrom vanjskih poslova. On je najviši dužnosnik američke administracije koji dolazi u Hrvatsku otkad je Donald Trump 2016. pobijedio na predsjedničkim izborima.
Pročitajte i ovo
Oštećena pista
VIDEO Kaos u japanskoj zračnoj luci, otkazani letovi: Eksplodirala bomba iz Drugog svjetskog rata
u dubrovniku
Ivana Petrović: "Stječe se dojam da je predsjednik Milanović uvrijeđen što nije pozvan na sutrašnji sastanak s Pompeom"
Mandat ove administracije je na isteku, a izbori na kojima će aktualni predsjednik tražiti ''još četiri godine'' protiv bivšeg potpredsjednika Joa Bidena održat će se 3. studenoga.
Nakon što se pitanje viza za ulazak hrvatskih građana u SAD nije uspjelo riješiti tri desetljeća, Pompeo bi u Dubrovniku mogao objaviti da je Hrvatska ispunila uvjet za njihovo ukidanje, manje od tri posto odbijenih zahtjeva.
Uz Hrvatsku, jedine članice EU-a čiji građani za SAD moraju imati vizu jesu Rumunjska, Bugarska i Cipar. Poljska je iz tog režima isključena prošle godine.
"Mislim da možemo u narednim mjesecima očekivati pozitivnu odluku", rekao je hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman u srijedu na HRT-u.
Uz premijera Andreja Plenkovića, i Grlić Radman i ministar obrane Mario Banožić trebali bi se u Dubrovniku sastati s Pompeom.
Američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Kohorst u utorak je kazao kako još nema službeni izvještaj o ispunjenju tog uvjeta, no da je "vrlo optimističan".
Kupnja američkih F-16
S Pompeom bi hrvatsko vodstvo trebalo razgovarati i o kupovini borbenih zrakoplova, nakon što je prošle godine propala kupnja rabljenih izraelskih F-16 Baracka pošto Washington nije odobrio Izraelu njihovu prodaju Hrvatskoj.
Hrvatska kupuje 12 borbenih aviona, a dobila je četiri ponude. SAD nudi novi F-16 blok 70, Švedska je Hrvatskoj ponudila novi avion Gripen C/D model, Francuska nudi polovni model aviona Rafal, a Izrael polovni model F-16, blok 30.
"Postoji natječaj, postoje procedura i rokovi", rekao je hrvatski šef diplomacije te dodao kako je interes SAD-a prirodan, kao i drugih država koje se natječu.
SAD je posljednjih nekoliko godina Hrvatskoj donirao vojne opreme u vrijednosti od nekoliko stotina milijuna dolara.
5G mreža: hoće li Pompeo upozoriti na Huawei?
Na dnevnom redu dubrovačkog sastanka mogle bi se naći i teme 5G mreže i LNG terminala.
Hrvatska je počela uvoditi 5G mrežu u svoje gradove. Vlada je početkom godine odlučila da Osijek bude prvi 5G grad, a želju su još iskazali Bjelovar, Karlovac i Rijeka.
Američku stranu brine širenje kineskog utjecaja, pa u tom smislu i sudjelovanje Huaweija u izgradnjama 5G internetskih mreža u svijetu.
Tijekom posjeta Italiji u srijedu Pompeo je rekao da je zabrinut zbog kineskih planova širenja gospodarskog utjecaja u toj zemlji, a Rim je obećao da će biti na oprezu kada bude razvijao tehnologiju 5G.
Hrvatska je znatno povećala suradnju s Kinom posljednjih godina, a najveći hrvatski infrastrukturni projekt - Pelješki most - gradi upravo kineska kompanija.
Hrvatska je i dio inicijative Kina+16, platforme za suradnju Kine i zemalja srednje i istočne Europe. Kina, svjetska sila s više od 1,3 milijarde stanovnika, posljednjih je godina počela više ulagati u srednju i jugoistočnu Europu. Inicijativu 16+1 smatra integralnim dijelom svog megaprojekta "Jedan pojas, jedan put" - suvremenog Puta svile i jednog od najambicioznijih projekata u svijetu.
S druge strane, SAD radi na tome da se globalno smanji kineski utjecaj, pa ne bi bilo neobično da u Dubrovniku Pompeo hrvatskoj strani uputi isti poziv kao Italiji.
"SAD je također pozvao talijansku vladu da pozorno razmotri rizike koje za nacionalnu sigurnost i privatnost građana predstavljaju tehnološke kompanije povezane s Komunističkom partijom Kine", rekao je Pompeo u Italiji, misleći prije svega na Huawei.
SAD pritišće europske zemlje da ne koriste Huaweijevu tehnologiju u izgradnji 5G mreže tvrdeći da će kineski telekomunikacijski div predati podatke Pekingu koji će ih koristiti za špijunažu, što Kina uporno odbacuje.
Koji će stav Hrvatska zauzeti po pitanju 5G tehnologije iz Kine i hoće li Hrvatska sa SAD-om potpisati zajedničku izjavu o sigurnosti 5G mreže, Grlić Radman prije nekoliko dana nije htio odgovoriti, ali je poručio da će se razgovarati o tome.
Na susretu u Dubrovniku s američkim šefom diplomacije hrvatski će politički vrh razgovarati i o ukidanju dvostrukog oporezivanja između dviju država, a hrvatska je vlada uoči dubrovačkog sastanka u srijedu donijela odluku o pokretanju postupka za sklapanje Konvencije s Vladom SAD-a o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprječavanju porezne utaje u odnosu na poreze na dohodak..
"Danas ćemo donijeti odluku na vladi, pokazat ćemo to državnom tajniku Pompeu. S njihove strane je isto potrebna evaluacija, a to će pridonijeti pravnoj sigurnosti poreznih obveznika, posebno onih koji imaju dvostruka državljanstva", najavio je Grlić Radman.