Izaslanstvo je naglasilo da je ključna izgradnja pravne i demokratske države Bosne i Hercegovine u kojoj će sva tri naroda biti jednakopravna na cijelom prostoru, a regionalizacija i kantonizacija BiH može stvoriti pravedan mir kao temelj i cilj te države.
Pročitajte i ovo
nedugo nakon tragedije
Građani strahuju zbog gradnje na planini: "Ovo je ozbiljan problem, samo da se ne ponovi užas iz Jablanice"
On sve demantira
Gradonačelnik prevario HGSS-ovce za desetke tisuća eura? Kako je zapeo dubrovački Camino
Bosna i Hercegovina treba imati jedan gospodarski sustav na jednom teritoriju, a kultura i obrazovanje ključni su za izgradnju vlastitog identiteta, rekli su.
"Neprovođenje i opstrukcija najviše se očituje kod
onemogućavanja održivog povratka izbjeglih i raseljenih", istaknuli su u izaslanstvu te dodali da je ustav Daytonskog sporazuma bio nepravedan i da je diskriminirao pojedine narode i nacionalne manjine.
Stoga je potrebno odgoditi prihvaćanje novih ustavnih aranžmana dok BiH s Europskom unijom ne potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju čime bi se pronašla ustavna rješenja u skladu s europskim demokratskim standardima, rekli su članovi izaslanstva.
Hrvatsko narodno vijeće protivi se i troentitetskoj podjeli Bosne i Hercegovine jer bi se time legaliziralo etničko čišćenje te predlažu regionalizaciju i kantonizaciju na načelima jednakopravnosti svih naroda i nacionalnih manjina, navodi se u priopćenju.
Predsjednik Mesić ponovio je kako je ključno da sva tri naroda imaju konstitutivnost i jednakopravnost na cijelom području BiH te je naglasio važnost da ona funkcionira kao cjelovita, europski i demokratski uređena pravna država.
U izaslanstvu su bili fra Luka Markešić, predsjednik HNV BiH, članovi Upravnog odbora HNV BiH Ivo Komšić, Ilija Šimić i Petar Jozelić, te članovi HNV BiH fra Petar Anđelović i Ivan Markešić, stoji u priopćenju.