Ministri Branko Grčić, Slavko Linić, Gordan Maras, Siniša Hajdaš Dončić i zamjenik ministra gospodarstva Alen Leverić u dva su sata upoznali okupljene s već učinjenim i u sljedećim mjesecima planiranim prilagodbama zakona i otklanjanjem prepreka kao preduvjeta za što jednostavniju i učinkovitiju provedbu investicija koje su, kazao je Grčić, jedino što Hrvatsku može vratiti na putanju rasta.
Pročitajte i ovo
visoka ocjena
Hrvatska ima najviši kreditni rejting u svojoj povijesti, evo što to znači za gospodarstvo, investicije, građane...
ZBOG NOVIH ZADUŽENJA
Marić u Washingtonu uvjerava institucije kako se situacija u Hrvatskoj stabilizirala
'Značajan rast zapošljavanja, novi investicijski ciklus u privatnom i javnom sektoru jedini su izlaz iz ove situacije, Vlada balansira između štednje i potrošnje, da sustav javnih financija održimo relativno stabilnim, i zato su investicije, uz fiskalnu konsolidaciju i strukturne reforme, jedino jamstvo zadržavanja postojećih radnih mjesta i rasta ', kazao je Grčić dodajući da je optimističan i da očekuje stopu rasta investicija od 6,5 posto što bi osiguralo rast gospodarstva od 0,7 posto, a tome će doprinijeti i ulazak u EU i korištenje novca iz fondova.
>> Linić: Zakon o porezu na nekretnine je kompletiran i spreman za raspravu
Grčić je na riječkom ProInvestu, kao potvrdu da Vladine mjere daju rezultate, iznio i najnoviji podatak o zapošljavanju prema kojemu je u prvom kvartalu ove godine zabilježen značajan rast novog zapošljavanja.
Ministar Slavko Linić, govoreći o mjerama protiv nelikvidnosti, kazao je da procjenjuje da 1. lipnja država više neće biti nikome dužna duže od 60 dana i da je sada na redu sređivanje privatnog sektora za čiju se konsolidaciju Vlada odrekla pet milijardi kuna kroz niz mjera.
Linić je potvrdio da je nakon rješavanja nelikvidnosti u gospodarstvu na redu raščišćavanje dugovanja građana, kroz ograničavanje kamata na stambene i potrošačke kredite i minuse na tekućim računima, o čemu su u tijeku pregovori s Narodnom bankom.
Ministri su, detaljno predstavljajući korake i mjere kojima se potiču ulaganja i stvara dobra poslovna klima, istakli da će ulaskom u EU Hrvatska postati atraktivnijom za ulaganja što se pokazalo i u drugim tranzicijskim zemljama prilikom ulaska.
U ovoj godine očekuje se 2 milijarde vrijednih EU projekata, a u idućima 4 do 6 milijardi kuna godišnje. Trenutačno su u pripremi projekti vrijedni oko 20 milijardi kuna što znači da će se realizirati u mandatu nove Vlade koja će, nadaju se ministri, biti ponovno 'njihova'. (Agencija VLM)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook