Na pitanje u vezi s Ljubljanskom bankom odgovorila je da će se o svakom sljedećem koraku u vezi s time konzultirati s guvernerom Željkom Rohatinskim te da je tako postupila i uoči nedavnog sastanka sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom. 'S Pahorom smo dogovorili da taj veliki problem, kojeg do sada još nitko nije uspio razriješiti, pokušamo riješiti na temelju međunarodnih ugovora i pri tome voditi računa o zaštiti svakog pojedinačnog interesa', kazala je Kosor. Objasnila je kako s Pahorom 'nije dogovoren model, nego okvir i smjer u kojem se treba kretati u vezi s Ljubljanskom bankom'.
Pročitajte i ovo
Slovenski tisak
'Nije tajna da Pahorova vlada podržava Kosoričinu'
Slovenski mediji pišu
'Kosor i Pahor u Bohinju nisu otkrili ono što je bitno'
>> Ljubljanska banka: problem se ne može riješti u 3 mjeseca
'Uvjerena sam da ćemo korak po korak uspjeti naći neko rješenje i vodeći prije svega računa o 130.000 štediša iz Hrvatske', kazala je premijerka Kosor. Istaknula je da će Hrvatska do kraja ove godine završiti pregovore s Europskom unijom te kako je važno da pritom ne bude nikakvih zapreka i da se teškoće s Ljubljanskom bankom rješavaju 'tihom diplomacijom' kao što je bio slučaj i s arbitražnim sporazumom.
Odgovarajući na novinarska pitanja premijerka je najavila da će, nakon što je 1. srpnja ukinuta prva stopa kriznog poreza, 1. studenoga ove godine biti ukinuta i druga stopa kriznog poreza. Istaknula je da je odluka o uvođenju kriznog poreza bila nepopularna, ali je morala biti donesena zbog iznimno teškog stanja jer je prijetila opasnost neisplaćivanja plaća, a možda i mirovina. Premijerka je također rekla da je oko 900.000 umirovljenika i oko 600.000 zaposlenika bilo oslobođeno plaćanja posebnog poreza dohodak. (Hina)