SVETI VID, DEŽĐA NE DAJ, DA BO LEPE ŽETVE KAJ! To je jedna od najpoznatijih vremenskih izreka povezanih sa spomendanom sv. Vida, koji se slavi 15. lipnja. Potječe iz kajkavskog govornog područja. Pojasnimo poruku naznačene izreke - onima koji nisu dovoljno meteorološki i poljodjelstveno informirani! Pučki meteorolog smatra da će izostanak kiše na blagdan sv. Vida biti povoljna okolnost za uspjeh žetve žitarica, što se u kopnenome području Hrvatske (u njezinim nizinama) obično obavlja u srpnju.
Sveti Vid nalazi se kalendarski u onome dijelu mjeseca lipnja do kojega je vrijeme trebalo podmiriti većinu svojih oborinskih proljetnih i ljetnih „obveza“ prema klimatskom kalendaru. Poznato je da su u lipnju učestalo prisutni prodori vlažnog i svježeg oceanskog zraka s Atlantskog oceana, što su u meteorologa poznati pod nazivom „ljetni europski monsun“. Oni donose području Hrvatske, pogotovo njegovu kopnenom dijelu, obilnu kišu, često u obliku grmljavinskih pljuskova. Premda takva aktivnost traje tijekom cijeloga ljeta, najizrazitija je u lipnju, zbog čega je taj mjesec u kopnenim krajevima Hrvatske prosječno najkišovitiji i „najgromovitiji“ u godini. Glavnina kiše pada u prvoj polovici mjeseca. A jedan od nadnevaka učestale prisutnosti lipanjskog kišovitog nevremena (često vrhunac takva vremena) je upravo blagdan Sveti Vid. Zato lijepo vrijeme sredinom mjeseca lipnja može biti nagovještaj svršetka najnestabilnijeg lipanjskog i ljetnog vremena i nastupa sušeg, sunčanijeg i toplijeg dijela lipnja. Kiša,međutim, upozorava na nastavak neizvjesnosti oborinske prisutnosti. Pogotovo je to važno ako je prva polovina lipnja donijela više kiše nego što je to uobičajeno. Prestanak kišnog razdoblja je povoljna okolnost, jer je biljnim kulturama tada najpotrebnije suho, sunčano i toplo vrijeme, što sve pomaže zriobi poljskih kultura i uspjehu žetve žitarica (ječma, raži, pšenice...) Otud i molba svetom Vidu da zatvori nebeske slavine s vodom, kako bi se osigurala uspješna žetva o kojoj itekako ovisi poljodjelčeva svakodnevica u daljnjem tijeku godine.
Sveti Vid se rodio oko godine 290. u mjestu Mazzara del Valla, na jugozapadnoj obali velikog talijanskog otoka Sicilije. Potječe iz bogate, ali poganske obitelji. Međutim, Vid je zarana, još kao dijete prihvatio kršćanstvo. Na njegovu nesreću, kad je imao samo sedam godina morao je, zajedno sa svojim odgojiteljem Modestom i hraniteljicom Krescencijom, pobjeći od kuće, jer ga je njegov otac Hylas prisiljavao na odricanje od Krista i kršćanstva. Otišli su u daleku Lukaniju. Njegov bijeg dogodio se upravo na početku najžešćeg Dioklecijanovog proganjanja kršćana u Rimskom carstvu, pa je i u tuđini morao ispaštati zbog svoje privrženosti kršćanstvu. Premda je još bio dijete, uhićen je zajedno sa svojim skrbnicima i odveli su ih u Rim. Ondje je Vid učinio nekoliko čudesa, a među njima posebno je glasovito bilo čudesno ozdravljenje carevog sina. Unatoč tome, bio je zajedno sa svojim pratiteljima zatočen i zbog nepokolebljive vjere u Kristov nauk osuđen na smrt. Nakon uobičajenog mučenja bacili su ga u kotao s vrelim uljem. Spasili su ga anđeli, koji su ga izvadili iz kotla i teško ozlijeđenog otpratili u Lukaniju, gdje je oko 303 godine umro od posljedica pretrpljenih muka.
Premda se njegov kult štovanja kao svetog čovjeka počeo širiti već oko 600. godine, posebno je dobio na zamahu oko 800. godine, kad je o njegovu životu i mučeništvu nastala prva legenda. Štovanje sv. Vida snažno je zahvatilo i slavenske zemlje, gdje je zbog sličnosti imena nadomjestio stari slavenski poganski kult Sventovida. Njemu posvećene crkve SLaveni su u pravilu izgrađivali na uzvisinama, odakle „sveti Vid sve vidi!“.
Svetom Vidu preporučju se ljudi slabog sluha i vida, a smatra se i zaštitnikom od padavice, grmljavine, nevremena i požara. S obzirom na to da je i Sventovid u slavenskoj mitologiji bio zadužen i za uspjeh žetve, možda u tome možemo naslutiti neku povezanost s vremenom i meteorologijom - ako se ne zadovoljimo s već predočenim kalendarskim tumačenjem.
Pročitajte i ovo
Vremenska prognoza
Čeka nas snijeg, kiša i olujni vjetar, a kada će opet zasjati sunce zna meteorolog Dnevnika Nove TV
stigla prava zima
Snijeg zabijelio dijelove Hrvatske: Zatvoren Krčki most