Alarmantna je to najava Borisa Ožanića, vijećnika skupštine Karlovačke županije, ujedno i zaposlenika HEP-a.Energetski kolaps. 'Ukoliko Karlovac ostane bez grijanja većina zgrada kao alternativu ima samo struju. Jasno je da to sadašnji sustav ne može podnijeti i da će doći do energetskog kolapsa. U tom slučaju redukcije su realna opcija - rekao je Ožanić.
Pročitajte i ovo
od 1. listopada
Plenković predstavio novi paket mjera: Evo koliko ćemo plaćati struju i plin
Dobro je znati
Kako prepoznati curi li vam plin u kućanstvu - ovo su prvi simptomi trovanja
Stjepan Mikulandrić zatražio je da se problem grijanja Karlovca prenese na županijski nivo, a zbog nezakonite odluke o osnivanju Gradske toplane, paralelne tvrtke, pozvao je Ured državne uprave da ispita taj proces.
'Osnovana je nova toplana dok stara još nije u stečaju, obavljaju se neki zakulisni postupci, a da istovremeno nismo dobili konkretan odgovor koliko su dugovi i što će biti s radnicima. Upozoravam i da je ogroman dio građana prestao plaćati račune za grijanje, jer ne znaju kojoj toplani ih moraju platiti. Riječ je o grijanju 24.000 ljudi, pa je ovo što se sad događa elementarna nepogoda', zaključio je Mikulandrić.
>> Računi za struju šokirali mnoge, struja poskupila i više od 20 posto
Dožupan Josip Šafar rekao je da se Županija već odavno uključila u rješavanje problema s grijanjem najvećeg grada. 'Vodimo računa o tom problemu, razgovarali smo s nadležnima u Gradu Karlovcu, iako ne možemo puno utjecati na njihove odluke. Grad ima pravo osnovati tvrtke po potrebi, a ne želim govoriti o moralnosti tog procesa.Problem Toplane nastao je prije puno godina jer je cijena grijanja vođena socijalnom osjetljivošću. Ipak, postavlja se pitanje treba li biti osjetljiv i prema svim drugima koji se griju na plin, struju ili drva', rekao je Šafar.
Mikulandrić je na to odgovorio da su dugovi gomilani i dok je Toplana imala četiri direktora i stručnjaka za financije, pa bi stoga netko morao odgovarati. (VLM Agencija)