Policija zanemaruje problem jer je riječ o sitnim krađama, a frustrirani biciklisti u strahu ostavljaju bicikle na otvorenom.
Kada je ujutro Mirna Petrunić izašla iz zgrade njezinog bicikla nije bilo tamo gdje ga je ostavila. To je već šesti koji su joj ukrali u posljednjih pet godina, u sveukupnoj vrijednosti od 20 tisuća kuna
Pročitajte i ovo
Drska pljačka
Lopov snimao kad će stan biti prazan pa provalio i odnio nevjerojatan ulov
Podmuklo ubojstvo
Stravičan zločin kod Karlovca, ubio čovjeka radi auta: "Omamljenog i ozlijeđenog bacio ga u Kupu"
'Jako je frustrirajuće i najčešći savjet koji dobivam od ljudi je 'kupi si jeftin bicikl koji ti nitko neće htjeti ukrasti'', kaže Mirna
Biciklistička mafija uzela je maha i u posljednjih šest godina krađe su se više nego udvostručile. S manje od 600 na godinu, skočile su na gotovo 1.300, a trend se nastavlja.
'U prvih šest mjeseci 2011. godine na području Republike Hrvatske evidentirana je krađa 501 bicikla. Od tog broja njih 122 je pronađeno', kaže Helena Biočić iz MUP-a. I kada ih pronađe, policija ne zna čiji su pa bicikli završe na aukciji. Zato su u Županji pokrenuli projekt dobrovoljne registracije. Pomoću podataka iz prometne dozvole policija lakše pronađe vlasnike, ali to je za sada jedina konkretna policijska akcija.
'Policija napravi zapisnik i kaže da će javit ako išta saznaju. U većini slučajeva se ništa ne sazna', kaže Mirna.
Iz MUP-a poručuju da za sada se samo u svakodnevnom kontaktu s građanima ili putem priopćenja daju upozorenja građanima.Ako možete bicikle svakako spremajte u šupe ili haustore te ih vežite najdebljim mogućim lancem. Druga stvar koja može pomoći u odvraćanju lopova je uklanjanje sjedala s bicikla, a krađu obavezno prijavite.