Nikola Tesla ni slutio nije kako će struja jednog dana biti skupa. Dok cijeli svijet slavi 153. rođendan velikog izumitelja, mi vam donosimo nekoliko savjeta o uštedi.
Podijelite
Dok gleda televizor, Sanja surfa internetom, a ako se odluči učiti spremna je i lampa, za svaki slučaj tu je i svjetlo. 'Ne, ne razmišljam uopće o tome, jedino možda kad dođe račun, onda se sjetim', kaže Sanja. Da bi račun bio manji, savjetuju stručnjaci, osim gašenja rasvjetnih uređaja, treba zamijeniti i klasične žarulje. U 700 sati, koliko u godini dana gori standardna žarulja od 100 W potroši 70 kilovat sati. U istom razdoblju, štedna od 21 w, potroši ih 14,7. Na jednoj žarulji tako se može uštedjeti gotovo 40 kuna.
'Štedna žarulja u prosjeku u normalnom korištenju traje preko 11 godina, što je dovoljno da prosječni ukućanin zaboravi da se žarulja treba mijenjati', rekao je Miroslav Lesjak iz programa UN-a za energetsku efikasnost. Isplati se i investicija u uređaje. Primjerice - hladnjak energetskog razreda A koji stoji 2.600 kuna, troši 346 kilovatsati na godinu, za razliku od razreda B, koji ih troši 449, a stoji 2.400 kuna. Uz štednju od 73 kune na godinu, investicija se isplaćuje za, u prosjeku dvije i pol godine.
'Uz vođenje računa o energetskoj klasi hladnjaka, potrebno je eliminirati i kreativnu pauzu. Kada ne znate što uzeti iz hladnjaka, najbolje ga je zatvoriti i popiti čašu vode', rekao je Lesjak. Provjerite temperaturu na klimi, namjestite je na 27 stupnjeva, svaki stupanj manje znači pet posto potrošnje struje više. I još jedan savjet. Iako mnogi na svojim kućnim računalima koriste screen saver, on uopće ne štedi energiju, nego kao što mu samo ime kaže čuva ekran. Zato stručnjaci kažu, kada ne koristite kućno računalo najbolje ga je ugasiti.