Sutra ,na zadnji dan ove godine, stiže brod pun banana iz Južne Amerike, Ekvadora. Ali da se poštovala odluka prethodne Vlade i bivšeg ministra Čobankovića to bi bio zadnji iskrcaj voća u Splitu. Od 1. siječnja on je naložio zabranu. Novi ministar, tu zabranu je odgodio.
Pročitajte i ovo
Podigla se prašina
Umjesto u centru, Puljak bi spomenik papi na plaži: "Kad vam krenu ustaše, partizani i spomenici, to znači samo jedno"
Nebu pod oblake
Parking postao luksuz: Nećete vjerovati za koliko se prodaju garaže u Zagrebu!
Brodovi koji su voće godinama dovozili preko oceana od 1. siječnja su to voće trebali voziti u luku Ploče i Rijeka. Apsurd je da Split ima najveće hladnjače za prihvat voća, a Ploče i Rijeka vjerojatno ne bi mogli primiti svu količinu pa bio dio voća išao u Sloveniju ili Italiju.
No, prethodna Vlada je ograničenje poslovanja u nekim našim lukama već ispregovarala s Europskom unijom. Pojašnjenje je da ćemo ulaskom Hrvatske u Uniju 2013. morati imati stroge sanitarne kontrole u svim lukama, a to je skup posao. Novi ministar poljoprivrede spornu zabranu iskrcaja u Splitu za sada je odgodio.
'Shvatili smo da postoji mogućnost izmjenama i dopunama postojećeg Pravilnika omogućiti u ovom prijelaznom razdoblju do 2013., do samog ulaska da luka Split ima jednaku funkciju kao luka Rijeka i luka Ploče', rekao je ministar poljorpivrede Tihomir Jakovina.
U Splitu se godišnje iskrca milijun i pol kutija banana. Rijeka i Ploče nemaju tolike hladnjače, pa bi voće otišlo u slovenske i talijanske luke. Taj gubitak kao da nekima nije bio važan. Luka Split borit će se za posao.