Protok migranata iz Hrvatske kroz Sloveniju i u nedjelju se odvija uredno, ali bi teškoće ubuduće mogle izazvati to da ih Slovenija i Austrija ne mogu prihvatiti onoliko koliko bi ih Hrvatska željela uputiti, upozorio je u Ljubljani Boštjan Šefic, državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova koji vodi međuresorsku koordinaciju za drugi migracijski val koji je od subote zahvatio Sloveniju.
Pročitajte i ovo
Izbjeglička kriza
Pusić: 'Kada Njemačka zatvori granice, sve se zatvara, uključujući i hrvatske granice'
Razvukli žicu
Mađarska zatvorila granicu - U posljednjem vlaku velik broj iscrpljene i bolesne djece
On je na redovitoj konferenciji za novinare rekao da je Slovenija stoga od jutra u stalnom operativnom kontaktu na razini policija i s Austrijom i s Hrvatskom, a da Ljubljana inzistira da se postupci s migrantima detaljno usklade jer će u tranzitu primiti samo one koje može obraditi, a nove izbjeglice propuštati u ovisnosti od toga koliko ih prima Austrija.
"Mi inzistiramo na tome da ne možemo dopustiti veći priljev migranata od njihova odljeva prema Austriji", kazao je Šefic, dodavši da bi to ubuduće moglo izazvati teškoće iako se za sada kordinacija odvija dobro, a protok izbjeglica prema Austriji se nastavlja.
Prema njegovim riječima, Hrvatska bi željela da u Sloveniju dnevno prebaci oko 5.000 migranata, dok ih je Austrija iz Slovenije spremna dnevno primiti 1.500.
"Ako bi se stvari tako odvijale, onda bi u Sloveniji u roku desetak dana ostalo 35.000 migranata, što ne možemo dopustiti", kazao je Šefic.
Prema njegovim riječima, rad policije i drugih koji rade na pitanju migranata je odličan i jučer i danas oni su svi kvalitetno zbrinuti, najviše u prihvatnom centru Šentilj, a najveći dio njih je Austrija do sada i prihvatila.
Među migrantima je najviše Sirijaca, Afganistanaca i Iračana, a samo su 4 migranta do sada zatražila azil u Sloveniji, dok ostali žele prema sjeveru.
Sa jutrošnjim prihvatima na graničnim prijelazima u Međimurju Slovenija je već primila više od 4.000 migranata, a popodne oko 17 sati na Bregani se očekuje dolazak još 6 autobusa s oko 300 migranata.
Humanitarne organizacije su zabrinute
Kolona od četrdesetak autobusa s migrantima u nedjelju čeka ulazak u Hrvatsku iz Srbije, njihov je prolazak do zapadne Europe usporen pošto je izbjeglički val preusmjeren s Mađarske na Sloveniju, a vremenski se uvjeti pogoršavaju.
Mnogi su izbjeglice noć proveli u autobusima, umotani u toplu odjeću i deke ne bi li se zaštitili od hladnoće. Ujutro su bili okruženi gustom maglom.
"Ovaj dio putovanja trajao je najmanje 20 sati a ovdje smo već 12 sati", rekao je Kar, četrdesetgodišnji voditelj prodaje iz sirijskoga glavnog grada Damaska. "Što nam je činiti? Ovdje smo i moramo čekati."
Mađarska je za migrante zatvorila svoje južne granice s Hrvatskom u ponoć u noći na subotu, prisiljavajući ih na sjever u Sloveniju.
Oko 3.000 ljudi ušlo je u Sloveniju u subotu, na putu za Austriju i Njemačku, glavno odredište velike većine izbjeglica koji su pobjegli od rata.
U Sloveniju ušlo 2.700 migranata, nitko nije zatražio azil
U izbjegličkim kampovima po Njemačkoj zabilježen je velik problem
Slovenske vlasti međutim kažu da planiraju ograničiti priljev izbjeglica na oko 2.500 na dan u skladu s kapacitetom zemlje za njihovu registraciju i smještaj. Pritom dodaju da ne žele sprečavati izbjeglice u njihovu prolasku, pod uvjetom da Austrija i Njemačka također svoja vrata drže otvorenima.
To stvara prijetnju od nastanka čepa u Hrvatskoj i Srbiji čije je granice zadnjih tjedana ponekad dnevno znalo prijeći do 5.000 migranata.
Humanitarne organizacije zabrinute su zbog mogućnosti nastanka zastoja na Balkanu i time što će izbjeglice biti izložene udarima jesenskog vjetra i kiše pa onda i zime.
U Hrvatsku do nedjelje ušlo 193.668 migranata
Od početka migrantske krize do danas u 9 sati u Hrvatsku je ušlo 193.668 migranata, izjavio je u nedjelju dopodne u Opatovcu glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Domagoj Džigumović.
„Od ponoći do jutros do 9 sati u Hrvatsku je ušlo 886 migranata, u kampu u Opatovcu nalazi se njih oko 4.000, a u kampu još ima mjesta“, rekao je Džigumović, dodavši da je u Tovarniku u tijeku ukrcaj 1.800 migranata u vlak koji će krenuti prema Murskom Središću kada se svi predviđeni za ukrcaj i ukrcaju.
Džigumović je dodao da sve oko prihvata i tranzita migranata funkcionira bez problema te da tijekom noći nije zabilježen pojačan pritisak migranata.
Tijekom jučerašnjega dana u Hrvatsku je, prema podatcima MUP-a, ušlo 6.415 migranata, a očekuje se i dalje njihov priljev s područja Srbije.
Iz Slovenije u Austriju dosad prešlo oko 1.200 migranata
U slovenskim tranzitnim centrima za migrante trenutno je oko 1.800 ljudi, dok ih je tijekom jučerašnjeg dana i jutros u Austriju prešlo oko 1.200, objavila je slovenska policija u nedjelju.
Jutros je u Austriju preko graničnog prijelaza Gornja Radgona upućeno 328 izbjeglica, dok ostali čekaju na ulazak u Austriju u Šentilju.
Za sada se po ocjenama slovenske policije u tranzitu sve odvija prema dogovoru s hrvatskom policijom i austrijskim tijelima a Slovenija tempo prihvaćanja izbjeglica i migranata koji dolaze iz Hrvatske usklađuje s brzinom njihova registriranja u Sloveniji i pražnjenjem slovenskih prihvatnih centara.
Prema jučerašnjim informacijama nijedan migrant nije zatražio u Sloveniji međunarodnu zaštitu odnosno azil i svi žele prema sjeveru, najviše u Njemačku.
Iz Hrvatske u Sloveniju do sada ušlo 3.000 migranata
U Sloveniju je do sada iz Hrvatske ušlo oko 3.000 migranata, najvećim dijelom preko graničnih prijelaza Macelj i Mursko Središće, a 642 preko Bregane, objavila je u nedjelju slovenska policija.
Državni tajnik u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic rekao je u subotu da je Slovenija spremna dnevno primati do 2.500 migranata, ali da neće biti problem ako ih bude i stotinjak ili dvjesto više, te da se suradnja s hrvatskim kolegama do sada odvija kako je i dogovoreno.
Tijekom dana bi preko Čakovca i Murskog Središča trebao prispjeti vlak s većim brojem izbjeglica i migranata, a Šefic je najavio da će ritam primanja migranata biti povezan s tempom njihove registracije u Sloveniji, te prijelazom migranata koji se u njoj već nalaze u Austriju.
Slovenska vlada dala je u subotu dopuštenje za aktiviranje vojske kao potpore policiji u slučaju nekontroliranih prelazaka "zelene granice" i većih izbjegličkih valova, ali ističe da za to za sada nema potrebe jer se sve odvija normalno i u suradnji s Hrvatskom iz koje migranti dolaze i austrijskim vlastima.
Svi migranti upućivani su u subotu prema Šentilju, odakle su u grupama i uz kontrolu pješice prelazili u Austriju nakon okrepe, a u Šentilju se nalaze i grijani šatori koji mogu primiti 2.000 ljudi.
Služba za zaštitu i spašavanje navodi da Slovenija trenutno raspolaže sa hranom i pomagalima kojima 5 dana može opskrbiti više tisuća izbjeglica i migranata u tranzitu.
Premijer Miro Cerar kazao je da je sadašnji migrantski val za Sloveniju prilično financijski zahtjevan, te da će se njegova vlada obratiti Europskoj uniji kako bi dobila sredstva za lakše svladavanje migrantske krize ako bi stanje s migrantima potrajalo duže vremena. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook