Nakon što je saborski zastupnik Ivan Lovrinović danas na presici ustvrdio kako je zabrinut zbog realizacije izgradnje Pelješkog mosta, jer ima informaciju "iz samog vrha Vlade" da Europska komisija pisanim putem traži od Hrvatske da prvo utvrdi granicu na moru s Bosnom i Hercegovinom, oglasili su se i iz Vlade.
Pročitajte i ovo
Ministar prometa
Butković o europskom novcu koji nam je na raspolaganju: "Velik je to posao, trebat ćemo se namučiti svi zajedno"
Infrastrukturni projekt
Poskupljuje li Pelješki most zbog rasta cijena građevinskog materijala? Oglasio se ministar
Ustvrdili su da je korespondencija između EK-a i Vlade stalna te da nema zapreka za gradnju mosta. Kako piše tportal, u Vladi kažu da je EU već odobrio novac za sufinanciranje Pelješkog mosta. "Nema nikakvih zapreka jer Komisija ne bi potpisala ugovor o sufinanciranju", istaknuli su.
Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a Gabrijela Žalac, podsjećaju, lani u lipnju potpisala je s europskom povjerenicom Corinom Cretu odluku o prihvaćanju sufinanciranja velikog infrastrukturnog projekta "Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom".
"Gospodin Lovrinović o tome očito ne zna ništa. Podsjećamo da je novac odobren i da je odobreno financiranje od 357 milijuna eura za gradnju mosta. Hrvatske ceste su nedavno odabrale izvođača, a otvorena bilateralna pitanja, pa tako i s BiH, Hrvatska će rješavati u duhu dobrosusjedskih odnosa", poručuju iz Vlade.
O ovoj se temi oko 14:30 oglasio i resorni ministar Oleg Butković. Ponovio je kako projekt Pelješkog mosta ide dalje te dometnuo da je komunikacija s EK-om stalna, "posebno u prvoj fazi, odobravanja sufinanciranja projekta - to je rezultiralo i pozitivnom odlukom EK-a o sufinanciranju s 85 posto".
O izjavama Ivana Lovrinovića kazao je kako Lovrinović "nije dovoljno upućen ili ne zna da je EK odobrila Hrvatskoj financiranje projekta Pelješkog mosta". Naveo je i kako su danas u Hrvatskim cestama otvorene tri ponude pristigle za nadzor nad gradnjom mosta, koje će se odmah početi razmatrati.
Naglasio je kako je premijer Plenković još prošle godine poslao Jean-Claudeu Junckeru pismo s pojedinostima ovog projekta, u kojem je izrazio pravo Hrvatske da spoji svoj teritorij. "Komunikacija s BiH o karakteristikama mosta traje od 2005., premijer je pisao i Denisu Zvizdiću i Vjekoslavu Bevandi, visokim dužnosnicima BiH. RH ima pravo graditi most." Granica je pak, istaknuo je, bilateralno pitanje, "koje nema nikakve veze s gradnjom Pelješkog mosta".
Ponovio je kako nema nikakvih utjecaja iz EK-a te istaknuo kako ne može komentirati informacije koje navodno ima Lovrinović, jer to nisu informacije kojima raspolaže njegovo ministarstvo.