Bivši premijer do ponedjeljka će biti na slobodi. Njegovi odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović potvrdili su nam da je tako odlučio Ustavni sud u odgovoru na njihovu drugu žalbu. Prema toj odluci, Sanader do ponedjeljka 12. prosinca ujutro mora izaći iz pritvora, a sudac istrage do tada mu može mu uz jamčevinu odrediti neku blažu mjeru opreza, poput redovitog javljanja pravosudnim organima.
Pročitajte i ovo
Oporba čeka poziv
Izbor ustavnih sudaca napokon se bliži kraju? "Oko jednog smo se imena konzultirali"
oporba negoduje
Bliži se rok odabira ustavnih sudaca, iz jedne stranke posebno su nezadovoljni: "Mi ne želimo biti dio tog šibicarenja i nećemo ni glasati!"
Ustavni sud je, naime, ukinuo odluku o produljenju istražnog zatvora bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu i vratio je Županijskom sudu na novo odlučivanje, doznaje se od glasnogovornika suda Krešimira Devčića. Devčić, koji je ujedno i sudac istrage u slučaju Fimi medija zbog kojega je Sanaderu posljednji put produljen istražni zatvor, kazao je da je odluka Ustavnog suda danas zaprimljena na Županijskom sudu. No, kako odluku nije vidio, nije ju želio komentirati kao ni govoriti zbog čega je Ustavni sud ukinio njegovu odluku da se Sanaderu produlji istražni zatvor.
Dodao je da će po nalogu Ustavnog suda o Sanaderovom istražnom zatvoru ponovno odlučivati u idućih nekoliko dana. Jedan od Sanaderovih odvjetnika Goran Suić kazao je da obrana još nije dobila odluku Ustavnog suda. 'No, prije konačne odluke o mogućem puštanju iz Remetinca sa sucem istrage treba dogovoriti metode osiguranja Sanaderova boravka na slobodi, poput jamčevine i nekih drugih detalja', kazao je Suić.
Posljednju odluku o produljenu istražnog zatvora Sanaderu Devčić je, na prijedlog USKOK-a, donio 17. listopada. Pritom je odbio najvišu jamčevine u povijesti hrvatskog pravosuđa od 12,4 milijuna kuna. Jamčevina se sastojala u založnim pravima na imovinu koju su dali predsjednik Sabora Luka Bebić, Sanaderovi prijatelji i bivše stranačke kolege Mario Zubović i Jerko Rošin te njegova supruga Mirjana Sanader.
Odbijenje jamčevine i prihvaćanje USKOK-ovog zahtjeva da se Sanadera u Remetincu zadrži još dva mjeseca Devčić je pojasnio činjenicom da se protiv bivšeg premijera vodi više postupaka u kojima se šteta procjenjuje na više od sto milijuna kuna. Nakon što je žalbu na odluku o produljenju istražnog zatvora odbilo izvanraspravno vijeće Županijskog suda, obrana je podnijela ustavnu tužbu, koji je ukinuo Devčićevu odluku.
No, Ustavni sud objavio je odluku da istražni zatvor bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu treba isteći najkasnije do 12. prosinca u 7 sati te da u međuvremenu sudac istrage zagrebačkoga Županijskog suda mora odlučiti o drugoj mjeri ili mjerama kojima će se zamijeniti istražni zatvor i osigurati prisutnost Sanadera na suđenju.
Odluku Županijskog suda o ponovnom produljenju istražnog zatvora Sanaderu Ustavnu sud je ukinuo ustvrdivši da razlozi u rješenjima te odluke više nisu 'dostatni'. Ustavni sud se pritom pozvao na praksu Europskog suda za ljudska prava, napominjući da su stajališta tog suda obvezna poštovati sva sudska i pravosudna tijela RH. 'Sudac istrage i nadležno sudsko vijeće u osporenim rješenjima nisu prihvatili dinamički pristup koji zahtijeva Europski sud kod procjene 'dostatnosti' okolnosti prilikom donošenja rješenja o produljenju istražnog zatvora, uz koji je povezano i jamstvo koje je podnositelj ponudio', naveo je Ustavni sud u odluci, koju je večeras objavio na internetskim stranicama.
U toj odluci naveo je da nije na Ustavnom sudu da odlučuje o jamstvu i drugim odgovarajućim mjerama osiguranja prisutnosti Sanadera na suđenju jer ima samo ovlast nadzora u pitanjima zaštite ljudskih prava. Ustavni sud je stoga odluku o produljenju zatvora bivšem premijeru vratio Županijskom sudu na novo odlučivanje, ocjenjujući da do 12. prosinca ima dovoljno vremena kako bi sudac istrage, uvažavajući načelna stajališta Europskog suda, donio odluku. Odluka o produljenju zatvora može prestatiti važiti i prije tog roka ako sudac istrage odredi mjere, naveo je Ustavni sud.
Ustavni sud je utvrdio da je produljenjem zatvora sud zanemario dinamiku promjene činjenica u razdoblju od prosinca 2010. do srpnja 2011., te od prvog rješenja o produljenju istražnog zatvora od 17. kolovoza 2011. do novog rješenja. U rješenjima o posljednjem produljenju istražnog zatvora riječ je o opetovanom formalističkom ponavljanju činjenica i argumenata, zaključio je Ustavni sud. Naime, prema ocjeni tog suda za opravdanje produljenja istražnog zatvora više nije 'dostatno' ponovno pozivanje suca istrage i vijeća na događaj vezan uz Sanaderovo napuštanje teritorija Hrvatske u prosincu 2010. navođenjem da je isključivi motiv toga bilo izbjegavanje kaznenog progona.
Ustavni sud, naime, smatra da sudac istrage nije sagledao činjenice koje su se u međuvremenu dogodile, poput nemogućnosti raspolaganja novcem zbog blokade računa u bankama, odgovornosti u slučaju bijega za sudbinu članova obitelji i njegovih prijatelja koji su za njega dali jamstva, opće prepoznatljivosti, što bi stvorilo ozbiljnu zapreku bilo kakvoj potencijalnoj namjeri njegova skrivanja u zemlji i inozemstvu.
Sanader je u remetinečkom zatvoru od sredine srpnja kada ga je Austrija izručila Hrvatskoj. U istrazi koja se zbog izvlačenja novaca preko tvrtke Fimi medije provodi već godinu i pol dana uz Sanadera je osumnjičeno 18 fizičkih osoba i HDZ kao prava osoba. Zbog tog slučaja HDZ-u je blokirana imovina, a riječ je o privremenoj mjeri kojom se osigurava naknada štete državi ako se na sudu pravomoćno dokažu navodne nezakonitosti.
Sanaderu je nedavno na zagrebačkom Županijskom sudu počelo suđenje za ratno profiterstvo u aferi Hypo i za uzimanje 10 milijuna eura mita kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji MOL prepustio upravljačka prava u Ini. (T.Š./Hina)