Kazao je da Vlada i Predsjednica Republike žele stabilizaciju mirovinskog sustava na način da se povećaju izdvajanja za drugi mirovinski stup, a Hrvatska je, upozorio je, jedina država u Europskoj uniji koja je zadržala drugi stup.
Pročitajte i ovo
PROSVJED NA PRAZNIK RADA
I dalje su bijesni zbog mirovinske reforme: Macron dočekan zvižducima, lupanjem loncima i dobacivanjem
Uhićeno 112 prosvjednika
Macron potpisao kontroverznu mirovinsku reformu: Sindikati pozvali radnike na ulicu
Lovrinović predlaže mirovinski sustav sa samo dva stupa, i to prvi kao stup međugeneracijske solidarnosti te drugi koji bi bio dobrovoljni, što je u aktualnom sustavu treći stup.
"Svakom osiguraniku mora se omogućiti da svoja sredstva prebaci iz drugog u prvi stup, a onima koji žele uplaćivati u dobrovoljni mirovinski stup to treba omogućiti, ali za njihovo poslovanje ne bi jamčila država", pojasnio je Lovrinović.
Izložio je i alternativno rješenje koje njegova stranka razmatra, po kojemu bi se pet posto uplate iz drugog stupa prebacilo u plaće jer, kazao je, ljudi teško žive od plaće, a mirovine su ionako niske.
Lovrinović smatra da samo odnos zaposlenih i umirovljenika od 3:1 jamči stabilnost mirovinskog sustava, no s obzirom na to da takav omjer nije moguće postići zbog iseljavanja i nedostatka radnih mjesta, nužno je povećati stopu rasta, ali kako je ona niska, možemo očekivati samo daljnju destabilizaciju mirovinskog sustava.
Istaknuo je da imovina četiriju obveznih mirovinskih fondova iznosi oko 92 milijarde kuna, od čega je 66 milijardi u obveznicama Republike Hrvatske, što zapravo znači da je 72 posto imovine mirovinskih fondova državni dug.
"Jedini koji zarađuju u ovom mirovinskom sustavu jesu društva za upravljanje mirovinskim fondovima koji su samo prošle godine na naknadama zaradili 380 milijuna kuna, dok isplata mirovina postaje sve neizvjesnija", zaključio je Lovrinović, dodavši da su sva četiri fonda u vlasništvu stranih banaka, a čitav je sustav kreiran tako da pogoduje samo određenim financijskim ustanovama. (Hina)