Flego i Miletić traže od vlade poduzimanje svih potrebnih mjera kako bi se našlo rješenje za opstanak brodogradnje i očuvanje radnih mjesta.
Pročitajte i ovo
''Šire se dezinformacije''
Grad Pula: Prostorni planovi za područje Uljanika predviđaju namjenu brodogradilišne luke
Pozvao ga na odgovornost
Kajin traži Miletićevu ostavku zbog stanja u Uljaniku: "Pula i Istra nisu spremni za ovaj socijalni udar"
"Istarski župan Valter Flego i gradonačelnik Pule Boris Miletić u petak su uputili molbu za hitnim sastankom s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejem Plenkovićem na temu aktualne situacije u Uljanik Grupi. U posljednjih nekoliko dana, naveli su župan i gradonačelnik, svjedočimo izrazito teškoj i neizdrživoj situaciji u Uljanik Grupi gdje su radnici zbog neisplate plaća za srpanj krenuli u opći štrajk.
Također, Vladi RH upućen je još jednom apel da problematiku Uljanika postavi kao jedan od svojih trenutnih prioriteta te poduzme sve potrebne mjere, zajedno s Upravom i strateškim partnerom Uljanika, u cilju pronalaženja rješenja za opstanak brodogradnje i očuvanje radnih mjesta u Uljanika Grupi" stoji u zajedničkom priopćenju istarskog župana Valtera Flege i pulskog gradonačelnika Borisa Miletića.
Radnici župana izviždali i gađali kikirikijem i vodom
Radnici Uljanika nastavili su i u petak sa štrajkom i izašli na gradske ulice. U prosvjednom hodu pulskim ulicama pridružili su im se i građani. Župan Valter Flego izašao je pred nezadovoljne radnike, no nije uspio puno govoriti zbog zvižduka koji su dolazili iz mase. Vrlo brzo, radnici su ga počelil gađati kikirikijem i prskati vodom iz boca koje su imali.
Prije dolaska radnika do zgrade županije dao je izjavu novinarima u kojoj je pozvao sve odgovorne - strateškog partnera i Vladu da isplate zaostale plaće radnicima i da nađu rješenje za Uljanik jer je to brodogradilište, kako je kazao Flego, "simbol grada Pule". Radnici su ga izviždali i prskali vodom iz boca koje su imali uz sebe.
Radnicima su se pridružili u znak podrške i građani, s njima zajedno idu žene i djeca. UZ glasne uzvike "Ne damo Uljanik, ne damo Pulu" i "IDS, lopovi" oko 11 sati vratili su se u krug brodogradilišta. Radnici Uljanika, svih sedam njegovih društava i Brodogradilišta 3. maj, traže isplatu plaća za srpanj, koje su trebale biti na njihovim računima do 15. kolovoza.
Plaće radnicima Uljanika neizvjesne
Podsjetimo, u četvrtak kasno popodne u Vladi je održan odvojeni sastanak s predsjednikom uprave Uljanik grupe Giannijem Rossandom i Dankom Končarem, vlasnikom Kermas energije, koja je potencijalni strateški partner Uljanika.
Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je po završetku kako Danko Končar u ovom trenutku ne nudi model kojim bi se mogla osigurati plaća za radnike Uljanik grupe, a da nažalost neki model s tim ciljem ne nudi ni Uprava brodogradilišta.
"Modalitet koji u ovom trenutku nudi gospodin Končar kao strateški partner nije pomoć Uljaniku u gotovom novcu, unutar kojeg bi se u osiguranju takve vrste pozajmice mogla osigurati plaća za radnike Uljanika i 3. maja", rekao je Horvat nakon odvojenih sastanaka.
S druge strane, Horvat kaže kako su očekivali, a što se nažalost nije dogodilo, da uprava Uljanika prezentira neki svoj model unutar kojeg bi se moglo, prije samog kretanja u restrukturiranje brodogradilišta, osigurati barem jedna ili dvije plaće kojima bi se anulirala trenutna situacija u Uljaniku.
Također je rekao da Končar u strateškom partnerstvu nudi svoju viziju razvoja brodogradnje na prostoru 3. maja i Uljanika, no kako u ovom trenutku "nema i ne želi osigurati financijski aranžman kojim bi se i prije samog verificiranja plana restrukturiranja krenulo u osiguranje potrebnih sredstava za plaće radnicima".