Za pravovremenu isplatu prve mirovine najbitnije je pravovremeno i pravilno ispunjavanje i dostavljanje zahtjeva za mirovinom. Zahtjev se šalje Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.
Koji su rokovi za isplatu prve mirovine?
Pročitajte i ovo
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!
Kako izbjeći čekanje na isplatu prve mirovine? Zavod za mirovinsko osiguranje ima nekoliko savjeta
izgubili dokumentaciju
Na mirovinu je čekao 14 godina, a onda se uključilo Provjereno: "Mislio sam da će ići brže, ali ovako..."
"Rok za donošenje rješenja o priznanju prava na mirovinu određen je člankom 101. Zakona o općem upravnom postupku, po kojem je službena osoba dužna u slučajevima neposrednog rješavanja na zahtjev stranke rješenje donijeti i dostaviti ga stranci bez odgode, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva", navode u HZMO-u.
U slučaju vođenja ispitnog postupka, odnosno utvrđivanja činjenica i okolnosti koje su bitne za razjašnjenje pravog stanja stvari, na zahtjev stranke službena osoba dužna je rješenje donijeti i dostaviti ga stranci najkasnije u roku od 60 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
Mirovine i mirovinska primanja utvrđuju se u mjesečnoj svoti i isplaćuju se unatrag za svaki mjesec, stoga se korisniku mirovine ona isplaćuje nakon donošenja rješenja u prvoj sljedećoj isplati za mjesec unatrag.
Koliko se prosječno u Hrvatskoj čeka prva mirovina?
Zahtjev za ostvarivanje prava na mirovinu podnosi se najranije mjesec dana prije ostvarivanja prava, a prosječno donošenje rješenja za starosnu i prijevremenu mirovinu ukupno traje do 40 dana.
"Bitno je naglasiti da nam je ažurnost pri donošenju rješenja prioritetna kako bi se osigurao kontinuitet u redovnim primanjima korisnika (od zadnje plaće do prve mirovine)", navode u HZMO-u.
"Primjerice, ako korisnik ostvaruje uvjete za mirovinu od 1. siječnja, zahtjev za ostvarivanje prava na mirovinu podnosi HZMO-u 1. prosinca, a do 10. siječnja dobit će rješenje o priznanju prava na mirovinu. Na taj način korisniku je osiguran kontinuitet primanja jer se mirovina za siječanj isplaćuje u veljači", dodaju.
Kako ubrzati cijeli postupak?
Kako bi se ubrzao postupak donošenja rješenja o priznanju prava na mirovinu, osiguranik može 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva obavijestiti HZMO o svojoj namjeri podnošenja zahtjeva za priznanje prava na starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu (postupka pretkompletiranja).
Postupak se pokreće podnošenjem Obavijesti o namjeri podnošenja zahtjeva za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu nadležnoj područnoj službi/uredu ili putem e-Usluga HZMO-a.
Ujedno, osiguranici mogu redovito kontrolirati i/ili zatražiti utvrđivanje mirovinskog staža kako bi točni podatci o osiguraniku bili usklađeni s podatcima koje je njihov poslodavac dostavio HZMO-u te kako bi se na temelju dokaza uskladile eventualne nepravilnosti prije podnošenja zahtjeva za utvrđivanje prava na mirovinu.
Osiguranicima HZMO preporuča i da redovno tijekom radnog vijeka kontroliraju podatke koje poslodavac prijavljuje HZMO-u putem e-Usluga – Elektronički zapis o radno-pravnom statusu, Podatci o stažu, plaći i osnovici te ostalima koje su dostupne u sustavu e-Građani.
"Sve detalje o podnošenju zahtjeva o priznanju prava na mirovinu možete pročitati na poveznici, a osiguranici informacije o pravodobnom prikupljanju potrebne dokumentacije mogu dobiti putem infotelefona HZMO-a (01 4595-011/022), internetskog obrasca Postavite pitanje ili osobno u područnim službama/uredima HZMO-a, Mirovinskim informativnim centrima u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku", poručuju u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.