"Inspekcija je danas dolje, na relaciji Split-Metković, tako da će to potrajati idućih nekoliko dana, a rezultate očekujem do kraja tjedna", izjavio je Kujundžić nakon konferencije o raku "Fight i win", koja je održana u Zagrebu.
Pročitajte i ovo
Sramotan slučaj
Dječaku odobren vrtić samo na pola sata dnevno: "Taman obuče šlapice, otpjeva himnu i ide ća"
Kasnije potpisivanje ugovora
Pogledajte kako ministar obavlja preglede pacijenata: Milan Kujundžić došao "dati ruku" dubrovačkoj bolnici
Rekao je kako je zadaća inspekcije ustanoviti kada je došlo do pogoršanja dječakova zdravstvenog stanja, kada su se kod njega javili znakovi sepse i septičkog šoka, je li to moglo biti prepoznato prije i je li dijete trebalo biti prije upućeno u bolnicu.
Kujundžić smatra kako u konkretnom slučaju nije problem nedostupnost laboratorijske pretrage krvi, jer je ona mogla biti obavljena i ranije, budući da je dječak prethodnih deset dana dolazio liječniku.
"Pacijent je deset dana dolazio i bilo je moguće napraviti laboratorijske pretrage, a uz to laboratorij u Metkoviću radi i subotom i ima pripravnost za hitne intervencije. A ako je bila takva indikacija, pacijenta se moglo u roku jednog sata poslati u laboratorij u Split ili Dubrovnik", kazao je.
Na pitanje o svojoj odgovornosti ponavlja kako je kao čelni čovjek zdravstvenog sustava odgovoran za sve što se u njemu događa, no tvrdi kako sustav nije zakazao jer su vrata ordinacija bila otvorena i dijete je pregledavano, a je li u tome bilo kakvih propusta ustanovit će inspekcija.
Osvrnuo se i na najavu da bi Hrvatska iduće godine, prema godišnjoj kvoti za zapošljavanje stranaca, po prvi puta trebala uvesti i medicinske sestre. Kujundžić je rekao kako europsko tržište zdravstvenim djelatnicima nudi bolje plaće, ali zasad nema ozbiljnije ugroze od nedostatka sestara.
"Tržište Europe nudi bolje plaće, međutim, u ovom trenutku, na sreću, nemamo ozbiljniju ugrozu. Isto tako ne vidim ni jedan razlog zašto ne bi dali određeni broj dozvola za djelatnosti u zdravstvu", rekao je Kujundžić.
Podsjetimo dječak je preminuo 11. prosinca, a s pregleda i hitne pomoći vraćen je kući više puta.
Izvanredni stručni nadzor nad radom liječnica u Hitnoj službi u Metkoviću provodi i Zavod za Hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije, neovisno o ministarstvu i liječničkoj komori.
''Trenutno se prikuplja dokumentacija i izjave liječnica, potom će se napraviti zaključak i mišljenje koje će dostaviti meni i našim stručnim tjelima, a mi ćemo zatim izvjestiti sva stručna i naldežna tijela RH'', rekao je Luka Lulić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije.