Zaradili ste više novca nego Bog, rekao je još u lipnju američki predsjednik Joe Biden šefovima energetskog diva Exxona. Jedna za drugom, naftne kompanije ovih dana objavljuju rekordnu zaradu na kraju drugog tromjesečja. Za pet najvećih, ovo je najuspješnije razdoblje u povijesti.
Pročitajte i ovo
41 država sudionica
Osniva se posebni sud za zločine ruske agresije na Ukrajinu: Vlada dala punu podršku
Priopćenje zračnih snaga
Rusija ispalila interkontinentalnu balističku raketu na Ukrajinu!
"Imali smo sreće jer su se okolnosti dramatično promijenile nakon što smo prošli teška razdoblja jer su cijene odletjele u nebo. Život je takav, to je svijet i takav je naftni biznis", rekao je krajem srpnja Octavio Romero, direktor Pemexa.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres kaže da je nemoralno da energetske tvrtke obaraju rekorde u zaradi zahvaljujući energetskoj krizi i preko leđa najsiromašnijih: "Pozivam sve vlade da oporezuju te prekomjerne prihode. Pozivam ljude da posvuda pošalju jasnu poruku industriji fosilnih goriva i njezinim ulagačima da ova groteskna pohlepa kažnjava najsiromašnije i najranjivije ljude''.
U Hrvatskoj je Ina u prvom polugodištu ostvarila neto dobit od 1,6 milijardi kuna. To je za gotovo milijardu kuna više nego u istom razdoblju lani. Damir Vanđelić, bivši član Nadzornog odbora Ine, zna što bi s tim viškom.
"Taj novac koji se ubere treba direktno dati građanima i olakšati im ovo energetsko siromaštvo koje sada slijedi. Kad gledate da u Hrvatskoj ima na osobnim vozilima oko 20 milijardi prijeđenih kilometara, a prosječno svaki građanin prijeđe negdje oko 12, to znači da bi recimo kad dođete na stanicu za tehnički pregled, kad se utvrde kilometri, trebali dobiti reda veličine oko 3500 kuna povrata za gorivo", rekao je Vanđelić.
O uvođenju dodatnog poreza energetskim tvrtkama prije mjesec dana razgovaralo se i u Europskom parlamentu. "Rekla bih da je njihovo uvođenje pitanje društvene pravde i solidarnosti. Živimo u izazovno vrijeme, teža vremena tek dolaze, izlaz iz krize je u solidarnosti", rekla je Romana Jerković, zastupnica u Europskom parlamentu (SDP/S&D).
"Kompanije zaista, etički gledano, da su napravile određeni korak, investiciju ili neku inovaciju, imale bi pravo na takvu dobit. Ovdje one nisu napravile ništa. Dogodila se izvanredna okolnost poput rata u Ukrajini", rekao je Vanđelić.
Ipak, cijene nafte na svjetskim tržištima u padu su već dva mjeseca, a i to bi mogao biti loš predznak. "Ulazak u recesiju je izvjestan i vjerojatno je to razlog zašto pojeftinjuje nafta na svjetskom tržištu, a slijedom toga i derivati. Naime, najave recesije su sve glasnije i jasno uz sve ovo ostalo što se događa u svijetu, za očekivati je da će jesen biti vruća u tom smislu", rekao je za Dnevnik Nove TV naftni konzultant Davor Štern.
Rast cijena nafte i goriva pratio je rast cijena i ostalih proizvoda, ali ta veza prestaje biti pravilo kada cijena nafte krene padati.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr