Rupa na zgradi, velika gotovo tri metra, iako na prvi pogled ne izgleda tako, tempirana je bomba. Dođe li do vibracije, sa sobom će povući cijeli zid.
Pročitajte i ovo
Od sutra
Hrvatska nakon 27 godina dobiva novi zakon koji će podignuti prašinu: U roku od 30 dana sve će morati biti uklonjeno
NAKON PETE GODIŠNJICE
Potres uznemirio Zagrepčane: "Čuo se huk iz dubine i zatreslo je jako"
Od sutra
Hrvatska nakon 27 godina dobiva novi zakon koji će podignuti prašinu: U roku od 30 dana sve će morati biti uklonjeno
Traže jačanje biosigurnosti
Upozorenje zbog virusa koji se širi: "Na rubu smo pandemije, situacija izmiče kontroli"
horor u dubravi
Procurili stravični detalji femicida u Zagrebu: Suprugu zatukao tavom, sumnjao je na jednu stvar
''Postoji velika mogućnost da će povući krov, krovište koje se nalazi s druge strane. Isto tako ugrozit će postojeće instalacije zato što se u tom zidu nalazi plinska i električna instalacija“, zabrinut je Zagrepčanin Davor Jelić.
Policija je ogradila dio ispred zgrade, kako ne bi nastradali automobili i pješaci, ali neki su i dalje neodgovorni. ''Prođu ispod ili maknu trake. Svakodnevno moramo u nekoliko navrata provjeriti, kupili smo trake pa na neki način sami vodimo brigu o tome“, objašnjava Davor.
Ovo je samo jedan od brojnih primjera zbog čega je bitno da se donese Zakon o obnovi, a na njega se čeka gotovo mjesec dana. Za tjedan-dva on bi trebao ići u brzu proceduru, no i prije samog donošenja izazvao je kritike struke.
Arhitekti kažu da zakon jasno ne definira ono što je najvažnije – kako će se raspodijeliti pomoć. Tihomir Mataković iz Društva arhitekata Zagreba kaže da ta raspodjela mora biti prihvatljiva u sociološkom smislu te da mora biti uravnotežena.
''Da se na pravi način postupi i prema onima koji imaju i prema onima koji nemaju. Odluka je da će se pomoći, međutim zadnji prijedlog zakona koji smo vidjeli na jedan jači i kvalitetniji način ne pristupa obnovi podsljemenske zone i manjih obiteljskih kuća", tvrdi Mataković.
Bitno je dobro definirati zakon i slušati struku, slažu se i inženjeri građevinarstva. ''Građevinari bi prvi trebali biti ljudi jer smo godinama upozoravali i govorili da nam se ovo može dogoditi, ali sad smo pregrizli jezik. Stavili smo se u službu naših građana i naše djece. Pozivam sve struke da naprave isto", traži Josip Atalić s Građevinskog fakulteta.
Seizmološka struka objavila je video u kojemu pokazuje koliko se puta Zagreb zatresao od 22. ožujka do 14. travnja. Zabilježeno je 140 potresa jačih od 1,3 prema Richteru. Kada se zbroje i oni manji, sveukupno je u tom vremenskom intervalu bilo tisuću potresa.
''Ta će serija još trajati, a koliko dugo, ne znamo. Sigurno tjednima, pa i mjesecima, a kakva će biti distribucija potresa ovisno o jačini, o tome ne možemo govoriti“, uvjerava seizmolog Krešimir Kuk.
Nadajmo se da će biti manjeg intenziteta i da će se život polako vratiti svom uobičajenom ritmu, u kojem će Zrinjevac opet biti park, a ne parkiralište.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.