Ugovorom o etičkom oglašavanju o lijekovima uvodi se novi namet farmaceutskoj industriji. 'Tri posto od godišnjeg prometa lijekovima su golemi parafiskalni nameti, čime država, HZZO i Ministarstvo zdravstva, zbog kompanija koje se ne pridržavaju propisanih etičkih pravila ponašanja, kažnjavaju cjelokupnu industriju, liječnike i farmaceute, a posljedice će prije sve osjećati pacijenti. Stroga i transparentna kontrola etična ponašanja proizvođača nije upitna, ali je potpuno neopravdano pod krinkom etična poslovanja uvoditi dodatni namet na lijekove', buni se dio farmaceutske industrije, a javlja Večernji list.
Pročitajte i ovo
Anketa Dnevnika Nove TV
Hrvati otkrili što misle tko je kriv za propast tekstilne industrije u zemlji: Evo rezultata glasanja
Sreća ili prokletstvo?
Leže na vrijednim mineralima, ali postoji opasnost: "Ako postanemo Kuvajt, onda dobro, ali pronađite mi primjer gdje je strani investitor donio boljitak"
Ugovor o etičkom oglašavanju u četvrtak bi trebalo prihvatiti Upravno vijeće HZZO-a. Nezadovoljni proizvođači ističu da njihovi argumenti nisu poštovani, a HZZO pokušava jednostrano i ne vodeći računa o svim posljedicama za tržište regulirati odnose koji su već regulirani zakonima i pozitivnim propisima RH. Ugovor kvalificiraju kao pokušaj dodatnog iskorištavanja monopolna položaja HZZO-a. Prema tom prijedlogu, proizvođači će kvartalno plaćati tri posto od godišnjeg prihoda prodaje lijekova. Na taj način bi HZZO trebao vratiti oko 150 milijuna kuna u godini, što bi ulazilo u poseban fond.
'Kompanije će, kao i do sada, iz proračuna za marketing i promociju, sponzorirati liječnicima izobrazbu na stručnim skupovima, a nas će o tome izvješćivati. Imat ćemo uvid u to koji liječnici kamo idu pa ćemo moći vidjeti ima li eventualno koruptivna odnosa između tvrtki i liječnika. Edukacija koju tvrtke sponzoriraju iznimno je vrijedna, ali ne bi smjela biti ograničena samo na nekolicinu uvijek istih liječnika', ističe dr. Tihomir Strizrep, direktor HZZO-a.
90 posto edukacija liječnika financira farmaceutska industrija, a na ovaj način bi im se dio novca trebao i vratiti, dodaje Strizrep. 'Uvođenje parafiskalnih nameta može donijeti negativne posljedice za poslovanje proizvođača lijekova. Unatoč stavu Vlade RH, koja se izjasnila protiv parafiskalnih nameta, HZZO donosi jednostranu odluku koja je posve u suprotnosti s time', rekao je, predsjednik Udruge domaćih proizvođaća lijekova u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.