Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Zbog mirovinske reforme

HUS: Dosta je glumatanja socijalnog partnerstva

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
HUS će predložiti sindikalnim središnjicama izlazak iz GSV-a.

Do tog prijedloga će doći ako Vlada ne povuče iz saborske procedure prijedlog izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju, rekao je predsjednik Ozren Matijašević.

Pročitajte i ovo Andrej Plenković Četvrti paket Plenković predstavio mjere: Pomoć umirovljenicima i s dječjim doplatkom, dogovorena cijena struje i plina... Slika nije dostupna Unatoč prosvjedima Francuski senat prihvatio reformu mirovinskog sustava

Prijedlog HUS-a Matijašević će, kako je najavio, iznijeti u ponedjeljak na sjednici Koordinacije sindikalnih središnjica. ‘Predložit ću da od Vlade ultimativno tražimo povlačenje prijedloga tog zakona, u zamjenu za sudjelovanje sindikata u radu GSV-a’, rekao je Matijašević.

HUS će predložiti da drugi uvjet za nastavak socijalnog dijaloga s Vladom bude ukidanje povlaštenih mirovina za saborske zastupnike i članove Vlade. Ne pristane li Vlada, stav HUS je da više ne dolaze u obzir nikakvi sastanci i, kako je rekao, ‘glumatanje socijalnog dijaloga i partnerstva’.

>> Josipović se nada povratku sindikata u GSV

Matijašević očekuje da će sindikati u ponedjeljak donijeti i odluku o izjašnjavanju o spremnosti članstva na industrijske akcije koje uključuju opći štrajk, na što ih obvezuju rezolucije svesindikalnog sabora. Vladin prijedlog mirovinske reforme, potaknut će lakše donošenje te odluke, smatra Matijašević.

Za HUS je sporno što je Vlada izradila prijedlog mini mirovinske reforme bez konzultacija sa sindikatima i to samo tjedan dana nakon što su socijalni partneri postigli dogovor o povratku sindikata u GSV.

HUS je nezadovoljan i time što Vlada predlaže hitan postupak donošenja izmjena zakona. Ta sindikalna središnjica traži da da osnovni uvjet za odlazak u mirovinu bude radni staž, a ne životna dob.

Također, traži da se odluka Ustavnog suda o izjednačavanju dobi za umirovljenje žena i muškaraca provede tako da se ženama s navršenih 60 godina ostavi mogućnost izbora hoće li raditi do 65. godine, pogotovo ako sa 60 godina imaju dovoljno radnog staža za mirovinu.

HUS traži i da se svima koji su ostvarili puni radni staž prije navršenja dobi za umirovljenje, mirovine uvećaju za godine koje su odradili povrh propisanog radnog staža.

Prema Vladinom prijedlogu, dob za odlazak u starosnu mirovinu za žene i muškarce izjednačit će se u sljedećih 10 godina, a onima koji idu u prijevremenu starosnu mirovinu za svaku godinu ranijeg odlaska mirovina bi se umanjivala za 4,08 posto, ili za pet godina maksimalno za 20,4 posto. Istodobno bi se za isti postotak nagrađivalo kasnije umirovljenje.

Trenutno žene u starosnu mirovinu idu sa 60 godina, a muškarci sa 65. Vlada predlaže da se od 2011. do 2019. ženama ta dob svake godine povećava za šest mjeseci, pa bi se dob za odlazak u starosnu mirovinu za žene i muškarce izjednačila 2020. godine. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene