Pred 80 hrvatskih vojnika je šest mjeseci duga NATO misija. Otišli su na Baltik, točnije put Poljske. Oni su pojačanje saveznicima na istoku Europe, ali probleme zbog napetih odnosa Zapada s Rusijom ne očekuju.
"To je poprilično dragocjeno iskustvo za svakog našeg pripadnika, od vojnika do časnika", rekao je Dario Bilješković, satnik 8. hrvatskog kontingenta eFP-a (Enhanced Forward Presence) u Poljskoj.
Uvježbali su topničko gađanje na višecjevnim bacačima raketa pa se njihovi zadaci neće razlikovati od onih u Hrvatskoj.
"Nije bilo ništa što se ne može svladati u ovih šest mjeseci. Imala sam dovoljno vremena za pripremu", rekla je Antonija Jurković, pripadnica 8. hrvatskog kontingenta eFP-a.
"Brojne vježbe, tereni, tečajevi, sigurnosne pripreme. Iskustvo je bilo izvanredno", rekao je Josip Kranjec, pripadnik 8. hrvatskog kontingenta eFP-a.
Možda nije svakom od njih stisnuo ruku na odlasku, ali ministar obrane mnogo očekuje od postrojbe koja će biti pod američkom čizmom i u društvu saveznika.
Pročitajte i ovo
Komentirao i rad nedjeljom
Plenković: ''Ne govorimo o tome da netko neće dobiti plaću, nego ako želi potporu da treba dati neki doprinos, da nema više restriktivnih mjera"
Pročitajte i ovo
''Ostavit će loš utjecaj''
Pripremaju se rigorozne restrikcije? Predlaže se ograničavanje rada trgovina do 21 sat, stižu kritike poduzetnika
Ministar obrane Mario Banožić izjavio je: "Predanim radom, radom s najboljima, možemo postati brži bolji i spremniji odgovoriti na ugroze i rizike."
Je li smještaj po standardima NATO-a?
Kad se nisu obučavali na poligonu, bili su smješteni u "domu topnika", kako tepaju bjelovarskoj vojarni. Na pitanje radi li se tamo po standardima NATO-a, Bilješković je odgovorio da je tako: "Baš idealno za jednu topničku postrojbu."
No stanje je ovdje daleko od idealnog. Derutne zgrade, u kojima nisu dopustili snimanje, odavno vape za popravkom. Više nitko ne spominje ni hoće li se vojska iseliti s te adrese.
"Nismo se žalili. Mi cure većinom imamo svoje posebne prostorije, tako da to je sve OK", rekla je Jurković.
S njom se slaže i Kranjec: "Smještaj je po standardima."
Na standard se ne mogu požaliti u Vukovaru, Sinju, Pločama, Puli i Varaždinu. U tim je gradovima, prema dosad dostupnim podacima, smješteno oko tisuću vojnika. Objekti koji su godinama propadali, ali i potkradani, s dolaskom vojske vraćeni su u funkciju.
No vojarna u Petrinji nije opravdala ni titulu koju nosi, onu vojarne za 21. st. Zamišljena je kao moderan vojnički kompleks. Nedavno je oštećena u nizu banijskih potresa.
Milijunske štete na čak 25 zgrada nakon nedavnog nevremena trpi i požeška vojarna. Građevinski radovi, i više je nego očito, na mnogim lokacijama nisu ni blizu dovršetka. I ne čudi jer je prije obnove to bila doslovno rupetina. Posla je mnogo, a Ministarstvo obrane ne otkriva koliko je milijuna sve to do sada stajalo porezne obveznike.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr