Obavijesti Video Pretražite Navigacija
vrijedan 525 milijuna eura

Priča duga više od 20 godina: Pogledajte kako izgleda Pelješki most godinu dana od početka izgradnje

Gradilište Pelješkog mosta - 2
Gradilište Pelješkog mosta - 2 DNEVNIK.hr
Aktualno Galerija Gradilište Pelješkog mosta - 1 Gradilište Pelješkog mosta - 1 Foto: DNEVNIK.hr Gradilište Pelješkog mosta - 2 Gradilište Pelješkog mosta - 2 Foto: DNEVNIK.hr Gradilište Pelješkog mosta - 3 Gradilište Pelješkog mosta - 3 Foto: DNEVNIK.hr +0 Pelješki most Galerija 1/4 >>
Prije godinu dana kineski radnici iskrcali su opremu te krenuli na izgradnju Pelješkog mosta, tj. na spajanje juga Hrvatske s ostatkom države. I dok bi ga Kinezi mogli završiti i prije roka, Hrvati mu još nisu ni ime odabrali.

Radovi na Pelješkom mostu iz mora su se preselili na površinu. Naziru se segmenti središnjih stupova.

"Ja sam s čamcima prolazio i nevjerojatno je da nešto tako brzo nikne", rekao je lokalni ugostitelj Ivo Jerković.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Od Fausta Vrančića do Ive Sanadera. Kako će se zvati novi pelješki most? Prijedloga je mnogo, no pita li se građane samo jedno ime dolazi u obzir

Pročitajte i ovo Pelješki most (Foto: Hrvatske ceste) - 7 Radi se punom parom Strabag počeo gradnju pristupnih cesta, na gradilištu za Pelješki most 410 kineskih i 60 hrvatskih radnika

Prije godinu dana više od 400 kineskih radnika postali su stanovnici Dubrovačko-neretvanske županije.

"Hrvatska je prekrasna zemlja, ljudi su srdačni, prijateljski nastrojeni prema Kinezima. Zaista mi se sviđaju klima i vrijeme. Uživam u hrani, a posebno mi se sviđaju vina", rekao je kineski radnik Fei Zhang.

Na mostu radnici rade tijekom dana i noći.

"Radovi idu dobro što se tiče mosta. Što se tiče cesta, radovi će uskoro početi", rekao je Oleg Butković, ministar prometa i infrastrukture.

Priča o izgradnji mosta traje duže od 20 godina

Priča o izgradnji mosta službeno je počela 1997. godine s idejom tadašnjeg župana Ivana Šprlje. Osam godina kasnije, Ivo Sanader službeno je otvorio radove.

"Hrvatsku konačno fizički povezujemo ovim mostom", rekao je Sanader 2005. godine.

Otvorenje je ponavljao i dvije godine kasnije, a nije bio jedini. Iako je premijerka Jadranka Kosor 2009. godine rekla "gradnja se nastavlja", radovi su stajali.

Zoran Milanović je 2015. godine rekao "da će se taj most graditi", a Tomislav Karamarko je, dok je bio potpredsjednik Vlade 2016., rekao: "Mi ove godine već ćemo riješiti situaciju s Pelješkim mostom."

Ministar Butković uvjeren je da će cijeli projekt, koji će u konačnici stajati 525 milijuna eura, završiti prije roka.

"Do 2023. moramo potrošiti novce, ali po mojoj procjeni će to biti puno prije gotovo. Znači, negdje kraj 2022. godine", rekao je Butković.

Prvi put u to su uvjereni i mještani Komarne.

"Puno će doprinijeti tako što će mještani, ali i gosti, moći otići na Pelješac, popiti piće, večerati, pogledati vinarije i tako dalje za nekih 15-ak minuta", rekao je Jerković.

Usprkos napretku radova, Pelješki most još uvijek nema službeno ime.

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene