Značajne promjene cijena ne treba očekivati, kao ni izjednačavanje, jer su cijene različite od članice do članice. Promjene će najviše ovisiti o samim trgovcima i njihovim maržama, iako od 1.7. više nema uvoza i izvoza.
Pročitajte i ovo
Nesvakidašnja ministrova poruka
Isplati li se? Ovo je cijena kruha kad ga napravite sami, a građanima stigao savjet: "Ja isto eksperimentiram"
Rijedak primjer
Od jela za sirotinju do luksuza i natrag: Bogat urod prepolovio je njegovu cijenu
Pad cijena mogle bi potaknuti nove tvrtke koje će ući na naše tržište, očekuje se kroz duži vremenski period njih oko 300 tisuća. Neke namirnice iz uvoza mogle bi biti nešto jeftinije, ali treba imati na umu da su primjerice meso, voće i povrće u zemljama EU-a trenutno više nego u Hrvatskoj.
Jeftiniji ekološki automobili, skuplje cigarete
Ono što je sasvim sigurno manje će se novca izdvajati za rabljene i male ekološke automobile, mobilna telefonija u inozemstvu, takozvani roaming, bit će jeftiniji, a cijene cigareta će rasti.
Ulaskom u EU Hrvatska postaje dijelom europske inačice zavoda za zapošljavanje. Zaposlenje će se moći tražiti u članicama koje to dopuste. Primjerice u sljedeće dvije godine u Njemačkoj i Velikoj Britaniji se neće moći tražiti stalno zaposlenje, ali ono sezonsko, kao i dosad, bit će moguće. Ne očekuje se nikakav početni bum, kao ni nagli porast broja inozemnih radnika u Hrvatskoj.
Očekuje se povećan interes za školovanje u Hrvatskoj
Hrvatski studenti moći će se školovati u svim zemljama članicama i imat će potpuno jednaka prava kao i njihovi državljani, a to se odnosi i na stipendije. Isto će vrijediti i za strane studente u Hrvatskoj. Očekuje se povećan interes za školovanje u Hrvatskoj, a naši studenti zasad nisu pokazali prevelik interes za odlazak u inozemstvo.
>> Ulaskom u EU neće se mijenjati važeći dokumenti
Još 56 dana Hrvatsku dijeli od ulaska u Europsku uniju. Od prvog srpnja nastupaju promjene. 'Neće biti carinika na granicama. Moći će izvoziti svoje proizvode na tržište EU potpuno slobodno. U nekim zemljama će moći ljudi raditi, ali to ovisi je li odmah ili u trajanju sedam godina. Dakle, studirati pod istim uvjetima kao svi državljani EU', kazala je Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova.
Građani se nadaju. 'Nadam se zapošljavanju ljudi, otvaranju novih radnih mjesta i razvoju industrije', kazao je jedan gospodin.
Od 1. srpnja - garancija za mlade
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić je kazao kako mi otvaramo tržište prema Europi te da ga Europa otvara prema nama. 'Neke zemlje su najavile ograničenja pristupa našim radnicima svom tržištu rada, ali ja ne vjerujem da će to trajati duže od 2 godine. Za sada su najavile Njemačka i Velika Britanija', kazao je.
Ministar Mrsić ne očekuje velike pomake na tržištu rada, jer Hrvatska nije primarna destinacija za jeftiniju radnu snagu. No, mogla bi biti za mlade. Ono što ćemo mi pokrenuti od 1. srpnja je garancija za mlade. I sa tom garancijom za mlade ćemo probati omogućiti svima onima koji završe fakultet, završe školu da u roku 6 mjeseci dobiju radno mjesto', kazao je Mrsić.
Pusić: Za očekivati je da će se cijene hrane spustiti
Ukidanje carina trebalo bi se odraziti i u novčanicima građana. 'Za očekivati je da će se cijene hrane spustiti', kazala je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Šef delegacije EU, Paul Vandoren je kazao da sve ovisi o konkurenciji. 'Vidjet ćemo kakva će biti konkurencija. No, generalno gledano, gdje je veća konkurencija, cijene će ići dolje', kazao je.
Sve nedoumice i odgovore građani mogu pronaći u europskom šatoru, smještenom na zagrebačkom Cvjetnom trgu. Ministrica Pusić šator je posjetila u društvu lutke- proizvoda jedne udruge koja je novac dobila iz fondova Europske unije.
Ova multimedijalna izložba obići će još 3 hrvatska grada - Split, Osijek i Rijeku.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook