Gdje ima dima, ima i maloljetnika koji ga žele udisati. Isto vrijedi i za slatka energetska pića. U osnovnim i srednjim školama su hit. Nema tko nije bio s njima u doticaju. U osnovnoj školi Središće učenike žele naučiti da su energetska pića vrlo štetna za organizam.
"Dogodilo se da su dva učenika u školu unijela energetsko piće ne znajući da je to nešto apsolutno štetno i to nam je ustvari podiglo jednu vrstu svijesti da o tome moramo početi hitno razgovarati", kaže ravnateljica Violeta Vragotuk.
Ne samo s djecom, već i međusobno, s drugim nastavnicima, kao i s liječnicima. Jer su oni najmanji najosjetljiviji. Tijelo pamti, tijelo vrati.
"Znam puno ljudi, 10-ak mojih vršnjaka koji su se skoro nekada kao onesvijestili", priznaje Žan Evčić, učenik 7. razreda OŠ Središće.
To gotovo svaki dan gledaju na pedijatriji u zagrebačkom KBC-u. Samo jedan gutljaj ili dim organizmu predstavlja stres.
"Mučnina, nagon na povraćanje, vrtoglavica, tremor, manjak koncentracije do onih značajnih kriza, u smislu pada tlaka, porasta tlaka, prekomjerne akcije srca", kaže Daniel Dilber, pročelnik Zavoda za pedijatrijsku kardiologiju u KBC-u Zagreb.
Pročitajte i ovo
analiza prijedloga mirovinske reforme
Opasnost kakve nema nigdje u svijetu ili inovacija Hrvatske koja će povećati mirovine? "Neki su prijedlozi promjena prošli ispod radara..."
I to je samo ono što se dosad utvrdilo. Što će ovi proizvodi dugoročno značiti za zdravlje - još se istražuje.
Za to vrijeme raste industrija. Svjetska zdravstvena organizacija pozvala je države da pod hitno počnu tretirati e-cigarete kao klasične. A u Hrvatskoj bi se energetska pića uskoro trebala zabraniti za maloljetnike, što je tražila Europska unija.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.