Kako ističe Državno izborno povjerenstvo biračko pravo imaju hrvatski državljani s navršenih 18 godina života.
Pročitajte i ovo
Kad će reforma DIP-a?
Stranke u zadnji tren dogovorile tko će sjediti u jednom od najvažnijih tijela u državi: Neka imena su poznata od ranije
DIP
Preko noći od stranačkih ljudi postaju neovisni članovi jednog od najvažnijih tijela u državi: Novi izbor opet ispod radara
Članove predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju pravo birati i državljani drugih država članica Europske unije, u skladu s posebnim zakonom.
Biračko pravo se ostvaruje tajnim glasovanjem.
Na dan 26. svibnja 2017. godine ukupan broj birača po gradovima i općinama u kojima se održava drugi krug glasovanja za izbore za općinske načelnike, gradonačelnike i župane te njihove zamjenike bio je 2.793.174. birača.
Rezultate izbora za članove predstavničkih tijela jedinica, za općinske načelnike, gradonačelnike, župane te njihove zamjenike i zamjenike općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, odnosno iz reda pripadnika hrvatskoga naroda, utvrđuje nadležno izborno povjerenstvo jedinice na temelju rezultata glasovanja na svim biračkim mjestima u jedinici.
Izborne rezultate bez odgode nadležna izborna povjerenstva objavljuju u lokalnim sredstvima javnog priopćavanja, lokalnom radiju i u novinama, na oglasnoj ploči te na internetskim stranicama jedinice.
Rezultati izbora objavljuju se i na internetskim stranicama Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske.