Rijeka je kao Europska prijestolnica kulture zamišljena kao nikad glasnija, a pretvorena je u tihu i ni po čemu posebnu godinu. Kulturni događaji su na čekaju, no državna revizija u gradu Rijeci pronašla je nepravilnosti za 2018. godinu. Tiču se baš – europske prijestolnice kulture.
Pročitajte i ovo
Istraga u tijeku
Kako se mlada žena otrovala plinom u riječkoj tvornici? Ispitivanje je trajalo cijelo jutro, 20 radnika završilo u bolnici
Otrovali se plinom?
Šok kod Rijeke: U tvrtki za preradu ribe nađeno tijelo mlade žene, u bolnicu primljeno još djelatnika
''U 2018. su sredstva od 13.708.500,00 kn doznačavana Društvu na temelju zahtjeva za isplatom, bez priložene dokumentacije. Na zahtjev državnog ureda za reviziju, Društvo je dostavilo Gradu izvještaj o provedenim aktivnostima. Ni Grad nije izvještavao Ministarstvo kulture i Ministarstvo turizma o utrošku sredstava koje je dobio u iznosu 32.800.000,00 kn tijekom 2017. i 2018., iako je trebao. Koncem 2018. ostalo je neutrošeno 21.800.000,00 kn. Državni ured za reviziju naložio je Gradu da kontrolira kako se ta sredstva troše'', stoji u odgovoru iz Državne revizije.
Nema zabrinutosti u Gradu
U gradu zbog toga nisu zabrinuti. ''Činjenica da smo dobili uvjetno mišljenje znači da to nije nešto što je protuzakonito ili kažnjivo, već manji nedostatak koji se trebao otkloniti i u međuvremenu je otklonjen. Rijeka 2020. je apsolutno sve zakonske dokumente koje mora izvještavati dostavila, a državna revizija je samo izrazila želju da bi htjeli da način izvještavanja bude precizniji'', kaže Ivan Šarar, pročelnik za kulturu grada Rijeke.
Utvrđeno je i da je umjesto neprofitne organizacije za provedbu programa osnovano trgovačko društvo. Zaposleno je i sedam zaposlenika više od planiranog. ''Prijavna knjiga nije operativni dokument nego okvir i tamo je pisalo da će neke programe raditi neke druge ustanove. Međutim, pokazalo se da oni nemaju kapaciteta'', kazala je Emina Višnić, direktorica Rijeke 2020.
EPK 2020 Rijeka - 1
(Foto:
DNEVNIK.hr)
Gradska oporba nepravilnostima nije iznenađena. ''Svi građani Republike Hrvatske su oštećeni za iznos od 32 milijuna i 900 tisuća kuna jer programa nema'', poručuje gradski vijećnik Hrvoje Burić.
Grad Rijeka uredu za državnu reviziju u zakonskom je roku dostavio plan kako će otkloniti nepravilnosti. A kako će organizirati nastavak godine kulture, građani još čekaju. ''Naravno da mi je žao da ovaj EPK kao događaj neće biti dobro odrađen'', kaže Riječanin Mauro.
Program stoji gotovo dva mjeseca, što kritizira i dio struke. ''Umjesto da skupe sve kreativce, oni otpuštaju 59 radnika i 13 zaposlenika koji rade, ne komuniciraju ništa sa širom javnosti tako da projekt do danas stoji'', rekla je umjetnica Vitomira Lončar.
Iz Rijeke 2020 odgovaraju da se planovi slažu, a dio tog plana za vraćanje u život kulturne godine bit će poznat u srijedu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr