Na osječkoj tržnici među breskvama i nektarinama odnedavno se nudi i jedna nesvakidašnja voćka – plosnata breskva. Riječ je o posebnoj vrsti breskve koja izgleda kao da ju je netko spljoštio.
Pročitajte i ovo
unosan posao
Zbog crvenog zlata u Baranji isplati se ostati u Hrvatskoj: "Sve se proda, i to brzo"
i turistička atrakcija
Umjesto suncokreta i kukuruza, baranjska polja polako postaju ljubičaste boje: Svako zrno unaprijed je prodano - "Tržište je gotovo neograničeno"
''Mi ju i zovemo plosnata, a njezin stručni naziv je UFO'', kaže proizvođačica bresaka Snježana Borbaš. Leteći tanjur među breskvama novi je sezonski hit.
''Ona ima malu košticu koju i ne primijetite kad je pojedete. Slađa je, puno je slađa od klasičnih bresaka'', kaže Borbaš.
Berba dvaput dnevno
Da bi na tržnicu stigla svježa, u Tenji kraj Osijeka bere se dva puta na dan. Berba traje 15-ak dana. ''Nekad ne uspijemo pobrati isti dan, pa treba doći i ranije da bi se moglo i na tržnicu da se proda, da bude svježe za kupce'', rekao je Luka Jakobović.
Nasad obitelji Jakobović jedan je od rijetkih u Hrvatskoj. Podignut je prije nekoliko godina. ''Radio sam u institutu i stigao je neki sortiment. Meni je to zapalo za oko i onda sam počeo kalemiti. Počeo sam stvarati sve više i više i sad sam došao na stotinjak stabala'', kaže proizvođač bresaka Mario Jakobović.
Cilj je bio novom sortom popularizirati domaću breskvu jer mnogi su od nje odustali. U protekle tri godine proizvodnja bresaka i nektarina s oko 7000 tona pala je na 4000. Smanjio se i izvoz bresaka, koji je lani bio tek četvrtina u odnosu na 2017. godinu. Istodobno, rastao je uvoz, a breskve su uglavnom stizale iz Italije, Grčke i Španjolske.
Ne može dugo stajati, ali to nije problem
Među uvoznim su breskvama i neobične plosnate. Mario Jakobović priznaje da je kupcima često objašnjavao kako njegova UFO nije uvozni GMO.
Da se s izgledom ove breskve poigrala sama priroda, pojašnjavaju i stručnjaci. ''U početku je izdvojena jedna mutacija na breskvi koja je bila neobičnog oblika s vrlo sitnim sjemenkama i daljnjim oplemenjivanjem dobivene su i različite sorte bresaka i nektarina ovakvog oblika'', objasnio je Dominik Vuković s Poljoprivrednog instituta Osijek.
Jedina joj je mana što ne može dugo stajati, no kako je iznimno slatka i sve traženija, nije problem brzo je prodati.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr