"Mislim da je ovo jedna od mnogih točaka graničnog nadzora koje moramo pozorno pratiti i ovo će biti prototip, vodeća nadzorna točka u vašoj zemlji. Lekcije koje naučimo na ovoj točki primijenit ćemo na brojnim drugim kontrolnim točkama u Hrvatskoj ali i susjednim zemljama", rekao je direktor Odsjeka za Europu u Odjelu za tehničku suradnju IAEA-e B.K. Kim, svečano presijecajući vrpcu kojom je pustio pogon u rad.
Pročitajte i ovo
Ispuštanje kontaminirane vode
Kontroverzni plan Japana izazvao buru, građani u strahu: "Bojim se da će to zagaditi ocean i dovesti do zdravstvenih problema"
27. članica šengenskog prostora
VELIKA GALERIJA Podignuta je rampa! Hrvatska je uvela euro i ušla u Schengen
Ideju o G.P. Bregani kao pilot-projektu predložio je IAEA-i Odjel za nuklearnu sigurnost Uprave ua energetiku Ministarstva
gospodarstva RH 2002. godine u sklopu projekta "Kontrola i prevencija protuzakonite trgovine nuklearnim i drugim radioaktivnim materijalom".
"Zadnjih pet godina RH i IAEA naporno su radile da se ovo ostvari", rekao je Kim, napomenuvši kako ovakvih projekata IAEA ima mnogo po cijeloj Europi.
Yantar-2U je stacionarni sustav, a u sklopu donacije nalaze se i ručni instrumenti za identifikaciju izotopa s vanjskim detektorom za površinsku kontaminaciju te osobni dozimetri (pageri), kojima će biti opremljeni carinski djelatnici na kontroli vozila.
"Sustavi su opremljeni posebnim senzorima koji omogućuju otkrivanje nuklearnog materijala - urana, plutonija i torija - i ostalog radioaktivnog materijala koji se može koristiti u terorističke svrhe", rekao je u izjavi za novinare nakon svečanosti puštanja sustava u pogon ravnatelj hrvatskog Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost Matjaž Prah.
"To su iznimno osjetljivi uređaji koji bilježe i
najmanje količine radioaktivnog marterijala, čak do te mjere da reagiraju i na ljude koji primaju određene doze zračenja u svrhu liječenja nekih bolesti kao što su poremećaji štitnjače", napomenuo je Prah, otkrivši kako je vrijednost cijelog projekta gotovo 900 tisuća kuna.
Novim sustavima, kako je rekao Prah, želi se povećati sigurnost građana i države od nuklearnog i radioaktivnog materijala, odnosno njegove zloporabe.
Također je napomenuo kako su u pripremi dva velika projekta na drugim graničnim prijelazima s mobilnim sustavima koji se mogu premještati bez posebne pripreme i najave, pa se nikad neće znati gdje su, što će dodatno otežati situaciju potencijalnim prekršiteljima zakona.
Direktor Odsjeka za Europu u Odjelu za tehničku suradnju IAEA-e B.K. Kim predvodi izaslanstvo IAEA-e koje boravi u trodnevnom posjetu Hrvatskoj, tijekom kojeg su s hrvatskim dužnosnicima razgovarali o tehničkoj suradnji Agencije i Hrvatske.
Ta se suradnja osobito očituje u projektima koji se razvijaju u
Hrvatskoj za njezine potrebe, pri čemu je glavni prioritet nuklearna sigurnost, odnosno pružanje pomoći RH u izgradnji infrastrukture za nuklearnu sigurnost i zaštitu od radijacije.