Pola milijuna pregleda Registra branitelja u pola sata
Piše D.M.,
19. prosinca 2012. @ 21:58
Registar je u pola sata pregledan čak 500.000 puta, a Ministarstvo je već primilo na desetke tisuća prijava zbog lažnih branitelja i krivih ratnih puteva.
Podijelite
Uočite li kakve nepravilnosti u Registru, javite nam se sa svojim komentarima i podacima na moj.report@novatv.hr.
Iz Ministarstva branitelja neslužbeno doznajemo da je Registar u samo u pola sata pregledan čak 500.000 puta. Doznajemo i kako su već primili na desetke tisuća prijava zbog lažnih branitelja i krivih ratnih puteva. Kažu, sve se proslijeđuje Državnom odvjetništvu.
Predstavljen Registar hrvatskih branitelja
U srijedu je na svečanosti u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti objavljen Registar hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Predstavljajući Registar branitelja, ministar Predrag Matić rekao je da je riječ o najčasnijem popisu u povijesti Hrvatske te da su imena navedena u njemu temelj moderne Hrvatske. Podaci su svim građanima dostupni na adresi registar.branitelji.hr. Pristup je neposredno nakon puštanja stranice u 'pogon' zbog velike navale posjetitelja bio otežan.
Resorni je ministar Predrag Matić prvo predstavio Registar, a zatim je s ministrom unutarnjih poslova Rankom Ostojićem i ministrom obrane Antom Kotromanovićem objavio svoj ratni put.
Među poznatim rekorderima je Josip Manolić s maksimalnih 2.157 dana u borbenom sektoru. Na popisu je i šest članova aktualne Vlade - Predrag Matić, Ante Kotromanović, Ranko Ostojić, Tihomir Jakovina, Rajko Ostojić i Željko Jovanović. Zbrojeno imaju 5.218 dana. Predsjednika Franje Tuđmana u Registru nema, kao ni osuđenog generala Mirka Norca.
Upitali smo ministra Matića zašto njih nema u registru. Rekao je da ministarstvo obrane samo održava stranice i to se treba pitati MORH. Poslali smo upit u MORH i čekamo odgovor.
Svečanosti objavljivanja Registra su prisustvovali i predsjednik Republike Ivo Josipović, predsjednik Sabora Josip Leko te prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić.
Obraćajući se okupljenima na svečanosti, ministar Matić je rekao da je Registar najčasniji popis u povijesti Republike Hrvatske. 'Zapravo, imena koja čine Registar jesu sama povijest, sam temelj moderne Republike Hrvatske. U tom je pogledu Registar hrvatskih branitelja zahvala Republike Hrvatske ljudima koji su je stvarali, a to su hrvatski branitelji', dodao je Matić.
Odbacio je kritike da se Registar igra sa sigurnošću hrvatskih građana i nacionalnom sigurnošću, obrazloživši da se njegovo ministarstvo prije izrade Registra detaljno konzultiralo s Uredom Vijeća za nacionalnu sigurnost, sigurnosnim agencijama, ministarstvima unutarnjih poslova, obrane i pravosuđa te Agencijom za zaštitu osobnih podataka. Rekao je da je utvrđeno kako ne postoji nikakva opasnost za hrvatske građane i branitelje.
Matić je okupljenima prezentirao kako Registar funkcionira. Snimku pogledajte u priloženom videu.
Ministri su naglasili da su ponosni na svoje ratne puteve i da je vrijeme da se Registar konačno objavi. 'Ovo je za građane koji žele čuti istinu tko je branio Hrvatsku. Vrijeme je da razlikujemo prave branitelje od plavih. Neki su se tukli u prsa, a neki na ratištu', rekao je Ranko Ostojić, prisjećajući se da je u rat otišao sa starom 'vinčesterkom', koju mu je poklonio jedan partizan, dok su se, kaže, 'drugi šminkali po Splitu u uniformama'.
Ante Kotromanović se prisjetio brojnih vojnih akcija u kojima je sudjelovao. 'Bio sam vojnik i radio sam vojnički posao, ako će me netko zbog toga tužiti ili suditi, ja ću biti ponosan.'
Gotovine i Markača nije bilo na svečanosti
Iako najavljeni, generali Mladen Markač i Ante Gotovina nisu nazočili svečanosti.
Objava Registra je, inače, omogućena prošlog tjedna, kada je većina saborskih zastupnika, uz protivljenje HDZ-a, donijela izmjene Zakona o hrvatskim braniteljima.
U elektroničkom su obliku javno dostupni ime, ime jednog roditelja, prezime, godina i mjesto rođenja, ukupan broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru prikazana po broju dana i pripadnosti MUP-u, odnosno MORH-u.
U posebnom dijelu Registra, koji će se moći objaviti samo uz pisani pristanak branitelja, nalazi se naziv postrojbe kojoj je branitelj pripadao i razdoblje sudjelovanja u Domovinskom ratu, dok će pomoćni podaci iz Registra služiti za tehničku podršku i razmjenu podataka s drugim tijelima i pravnim osobama.
Kada su u pitanju 'lažni branitelji', u Ministarstvu branitelja kažu da nemaju ovlasti brisati takve ljude iz Registra, ali pravosudnim će tijelima dostavljati sve potpisane ili anonimne prijave koje im pristignu.
'Rješavanje slučajeva nezakonitih statusa ne spada u domenu Ministarstva branitelja RH te ih je potrebno prijaviti, anonimno ili potpisano, Državnom odvjetništvu ili Ministarstvu pravosuđa. Međutim, sve prijave koje je Ministarstvo branitelja do sada zaprimilo, i koje će u budućnosti zaprimiti, dostavljaju se nadležnim institucijama', kažu u Ministarstvu.