Duško Jeličić-Dule, umirovljenik iz Opatije, gotovo svaki dan obilazi opatijsku tržnicu. To mu je navika još od vremena kada se bavio ribarstvom.
"Nije teško primjetiti da sve poskupljuje i to drastično, a sad razlog koji put je, koji put nije, a uvijek je razlog taj - čim poskupi benzin, odmah svi poskupe, a kad se snizi benzin onda nema sniženja cijena ostalim artiklima", navodi.
U Bjelovaru slična slika. I umirovljenik iz Bjelovara Aleksandar Kokoruš dobro zna kakve su cijene bile i kakve su sada - razlika se primjećuje.
"Skuplje je 30 posto po mojoj ocjeni. Možda i više, ne znam. Ali u Bjelovaru je dobro što ima tu OPG-ova nekoliko njih pa je onda cijena podnošljiva", kazao je.
Mirovine oko 3000 kuna
Pročitajte i ovo
Doznaje Dnevnik Nove TV
Mijenjaju se cijene goriva: Pogledajte što će vas u utorak dočekati na benzinskim postajama
Domovi za starije
Preko noći računi porasli za 40 posto! "Ma kakvo poskupljenje na smještaju? Soba i balkon su isti, topla voda, koje ima pa nema, je ista!"
Cijene u Bjelovaru jesu podnošljivije pa će njegova mirovina ovdje vrijediti više nego Jeličićeva u Opatiji, iako su obje oko 3000 kuna.
"Evo kupio sam i trešnje, 10 kuna kila, odlične. Rajčice su po 15 kuna", rekao je Kokoruš.
"Trešnje po trideset, rajčica po trideset i dobio sam lijepe rige i ovako miješane friške salatice za 10 kuna, stvarno pun najlon mi je šinjora nakrcala", navodi Jeličić.
Tržnice diljem Jadrana skuplje su od onih u unutrašnjosti. No još uvijek su jeftinije nego europske i privlače turiste.
Na pitanje novinara primjećuje li i da je junetina poskupjela i koliko, Jeličić odgovara: "Čini mi se čak da nije, nisam baš siguran, ali mislim da čak nije poskupjela".
Kilogram junećeg buta skuplji je u Bjelovaru za kunu.
Prate akcije
"Pa onda ili je ovdje skupo, ili je tamo jeftino, ali ima neke razlike. Ali dobro kako kad, bude tu akcija", kazao je Kokoruš i dodao da njegova supruga prati akcije i uvijek kaže da je platio previše.
Ne gledaju se uvijek samo akcije pa se nađe novca i za kavu s društvom koja u opatijskom kafiću stoji 9,5 kuna.
"Cijena je pristupačna, ostala je kakva je bila, malo je išla gore. S obzirom da je svagdje poskupjelo, ali ne osjetno. Evo za razliku od drugih kafića gdje je kava osjetno poskupjela", navodi Jeličić.
Tek nešto niža cijena kave je u Bjelovaru. Ali to isto ovisi o lokaciji. Na tržnici je jeftinija nego u centru.
"Kava je 8 kuna. To je jeftino. Mirovina kakva god da mi je sve mi unuci potroše, šestero ih imam. Evo danas tu na bazen idem - ulaznica je 15 kuna", rekao je Kokoruš.
Bjelovarčanin je prošao jeftinije
S istim mirovinama, Bjelovarčanin će proći jeftinije.
Kilogram rajčice, trešanja, junećeg buta i kava s mlijekom tamo stoji 112,90 kuna. Sve to u Opatiji je stajalo 137,5 kuna odnosno gotovo 25 kuna više.
"Da se, nije problem, nećemo umrijet od gladi, a hvala Bogu imamo i zalihe, moremo kao deva živjeti tri mjeseca bez ništa jesti ni piti", kazao je Jeličić.
"Po meni se može, e sad drugi će reći da ne može, zavisi. Ne bacamo hranu. Svi govore kruh skup, a trećina se baca", rekao je Kokoruš.
Svjestan je da su na obali - veće cijene.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr