Bilo jutro ili večer Drago Kuharić pješači u potrazi za bocama i limenkama. Na godinu sakupi oko 14.000 boca. Tako popunjava skroman umirovljenički proračun. Godišnje sakupi oko 7.000 kuna. Najava smanjenja naknade s 50 na 30 lipa mu se ne sviđa. 'Imam režija oko 800 kuna i to mi dobro dođe da mogu, kako se kaže, živjeti pristojno', kaže Drago.
Pročitajte i ovo
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!
Apel mame Mateje: "Ponižavajuće i nedostatno za podmirenje osnovnih potreba, ne želim da mi djeca budu gladna"
najviše 160 eura
Sto tisuća umirovljenika dobilo jednokratni dodatak, ali za neke vrijede drukčiji uvjeti
No, čini se da su mnogi veliki igrači koristili naknadu za milijunske zarade što je dobilo i sudski epilog. Proizvodili bi je za 20 lipa i onda otkupljivali po 50, a ambalaža se dovozila i iz susjednih zemalja. Da su promjene nužne, slažu se i u ekološkim udrugama.
'PET ambalaža se proizvodila ne za upotrebu, nego se zapravo proizvodila za otkup za recikliranje. A taj granulat opet nije završio u našem gospodarstvu nego se izvozio', kaže Vjeran Piršić iz udruge Eko Kvarner.
Nova ministrica stoga najavljuje 'veliko čišćenje'.
'Otpad će inače biti najveći prioritet ovog resora i osim izmjena, odnosno donošenja novog Zakona o otpadu sigurno će se ići i u redefiniranje cjelog niza pravilnika', kazala je Holy koja je svjesna da mnogi građani žive od prikupljanja boca. 'Sigurno neće doći do nekog 'ad hoc' rješenja i nećemo lomiti stvari preko koljena, ali naša će se država morati profilirati prema funkcioniranju normalne države'.
A to znači, kaže Holy, da treba stvoriti uvjete za život u kojima će prikupljanje ambalaže biti dio politike zaštite okoliša, a ne dio socijalne politike.