‘Do rješenja se ne može doći dok Hrvatska ne napusti svoj koncept u kojemu se vidi kao nova lokalna velesila’, rekao je Bučar na konferenciji za tisak nakon predstavljanja svoje knjige ‘Slovenci i budućnost’. U nizu predavanja širom Slovenije o svojoj novoj knjizi Bučar po navodima slovenskih medija i recenzenata kroz svojevrstan ‘euroskepticizam’ problematizira poziciju Slovenije u modernoj Europi. Bučar se pita kako kombinirati domoljubnu svijest, ekonomsku i političku moć, te geopolitički položaj, te kako bi Slovenci ‘i u budućnosti mogli konkurirati zapadnoeuropskim silama’ i ‘zaštititi svoje nacionalne interese kao narod i država’.
Pročitajte i ovo
Svi su poginuli
FOTO Detalji tragičnog pada zrakoplova: Let je bio rođendanski poklon jednom od putnika
'Otac slovenske nacije' za Delo
'Slovenija treba tražiti 'povijesne' granice Pirana'
‘Slovenija kasni u rješenju spora jer u 17 godina nismo ništa napravili. Ako sada popustimo Hrvatskoj, u velikoj ćemo mjeri prokockati svoju državnost, postat ćemo banana republika’, rekao je Bučar na ljubljanskom predstavljanju svoje knjige, podržavši pristup koji u rješenju spora ima sadašnji predsjednik vlade Borut Pahor. ‘Bit će nam potrebni smirenost, strpljenje i odvažnost jer će pritisak na Sloveniju rasti, a nije riječ samo o granici’, rekao je Bučar. On zastupa tezu da je najveći politički resurs Slovenije njena pozicija na križištu istoka i zapada, sjevera i juga.
'Potrebni su nam euroskeptici'
‘Za nas je Europa od vitalnog značenja, ali moramo sudjelovati u njenom oblikovanju i potrebni su nam euroskeptici’, kazao je. Bučar je svoju knjigu zadnjih tjedana predstavio u više gradova, zastupajući teze kako je Sloveniju uništio liberalni kapitalizam, da su za ekonomsku krizu u državi odgovorni političari i gospodarstvenici koji su po njegovim riječima ‘toliko povezani da se ne zna tko pije, a tko plaća’. On također tvrdi da slovenski narod mora razvijati domoljubnu svijest i zdravi euroskepticizam, kako ne bi izgubio svoje ‘nacionalne interese’ podilazeći duhu vremena.
86-godišnjeg Bučara, koji je bio predsjednik parlamenta u vrijeme osamostaljivanja i pregovora Ljubljane i Beograda, mediji često citiraju zbog njegova živopisnog načina izražavanja.
Budući da više nije u aktivnoj politici, iako je osnivao nekoliko stranaka, on se u raspravama često ističe kao svojevrsni politički arbitar ‘bez dlake na jeziku’ i ‘moralna vertikala’ zbog svoje aure ‘osamosvojitelja’ (jednog od nacionalnih junaka iz vremena raspada Jugoslavije). (Hina)